Bezstresowy Sylwester

Sylwester jest dobrą zabawą dla nas, ale niekoniecznie dla naszych mniejszych podopiecznych. Od kilku lat trwa akcja “Nie strzelam w Sylwestra”, która jest wspierana przez różne organizacje pro-zwierzęce. Osobiście też nie strzelam w Sylwestra 🙂 Ale jak do tej “wystrzałowej” nocy przygotować naszego pupila, albo jak ułatwić mu przetrwanie tego stresującego momentu w jego życiu? Kilka sprawdzonych rad podaję poniżej:

  1. Psa, bądź innego zwierzaka wychodzącego, wyprowadzamy na smyczy. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Najlepiej aby zwierzak miał przy obroży adres i telefon do właściciela, tak na wszelki wypadek. Zwierzęta zachipowane mają swój “adresownik” zawsze przy sobie 🙂
  2. Ostatni spacer powinien zwierzaka zmęczyć, więc powinien być stosunkowo dłuższy i obfitujący w większą ilość zabawy. Powinien być dostosowany godzinowo, żeby nie było potrzeby wyprowadzenia pupila tuż przed 00:00.
  3. Nie przekarmiamy pupila, gdyż w sytuacji stresowej może dojść do wymiotów lub biegunki.
  4. Najlepiej nie zwracać uwagi na reakcje lękowe pupila i samemu zachować spokój. Jeżeli pies lub kot chce się schować pod łóżko lub w ciemnej łazience, pozwólmy mu na to. W żadnym wypadku nie wyciągajmy przerażonego pupila z kryjówki i nie krzyczmy na niego.
  5. Gdy zwierzę wyczuje nasz spokój, łatwiej mu będzie zrozumieć, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.
  6. Jeśli chcemy podać naszemu pupilowi środki uspokajające to TYLKO po konsultacji z lekarzem weterynarii. Lekarz dobierze je odpowiednio do wagi, kondycji i wieku zwierzaka. Podawanie leków na własną rękę może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
  7. Taką terapię najlepiej wprowadzać stopniowo, więc wybierzmy się do lecznicy na kilka dni wcześniej.
  8. Możemy zostawić zwierzaka samego w domu, ale przygotujmy mu zaciszny kąt, żeby w razie potrzeby mógł bez problemu się schować. Zgaśmy światło w domu, zasłońmy okna i oczywiście zamknijmy okna. Udostępniamy również zwierzakowi świeżą wodę i trochę karmy, aby po przeżytym stresie mógł się napić i coś zjeść. Jeśli mamy taką możliwość to poprośmy kogoś aby po Sylwestrze “zajrzał” do naszego pupila i sprawdził czy wszystko jest OK.
  9. Nowością na rynku są urządzenia emitujące feromony – spraye lub dyfuzory. Feromony są szeroko rozpowszechnione w świecie zwierząt i odgrywają dużą rolę w komunikacji i postrzeganiu świata przez zwierzęta. W naturze wszystkie karmiące samice ssaków uwalniają substancje zwane „feromonami uspokajającymi” („appeasing pheromones”), których zadaniem jest uspokajanie potomstwa w sytuacjach niepewności i dodania otuchy szczególnie w nieznanym otoczeniu, a także ze­tknięciu z nowymi doświadczeniami. Badania wykazały, że uspokajające właści­wości tych feromonów utrzymują się również w dojrzałym wieku i mogą działać kojąco na zestresowane zwierzęta.

Życzę Wam i Waszym podopiecznym udanego i bezstresowego Sylwestra 🙂