Jakie są dzieci wychowane przez Silne Kobiety

14 cech dzieci wychowanych przez silne kobiety

Będąc dzieckiem albo podlotkiem raczej nie zdajemy sobie sprawy, że wychowała nas silna kobieta. Zaczynamy rozumieć ile dostaliśmy od Silnej Mamy, gdy zaczynamy dorośleć i stajemy się dorośli. Pierwsze, co dostajemy od silnej matki to siła. Ale są też i inne aspekty naszego życia, gdy zdajemy sobie spraw, że taką to a taką umiejętność posiadamy dzięki Silnej Mamie.

 1. Zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów.

Nie wiesz skąd to masz? A przypomnij sobie, gdy prosiłaś o herbatkę, soczek, ciasteczko, co mówiła Mama: „Nie masz własnych nóg, nie możesz sama przynieść, służba ci potrzebna, tej w domu nie ma. Ja nie jestem twoją służącą.” No i wszystko jasne. Już wiesz, że nie jesteś pępkiem świata i że świat się wokół Ciebie nie kręci. Chcesz czy nie chcesz, ale wstajesz i sama siebie obsługujesz. I uczysz się, że samo się nie zrobi, że za swoje potrzeby odpowiadasz sama.

 1. Zdolność przyznania się do winy bez strachu przed konsekwencjami.

A takie coś znasz? Rozbity wazon na podłodze. Mama pyta: kto to zrobił? To, nie ja, to Adam. Acha, ja też czasami zwalałam winę na młodszego brata. Gorzej, gdy młodszy brat zaczynał mówić. Hmm, wtedy kłamstwo szybko wychodziło na jaw. Prościej było podejść do Mamy, przytulić się do Niej  i z miną winowajcy przyznać się i przeprosić. Zazwyczaj Mama trochę poburczała i luzik

Wielu z nas na pewno tak robiło Silna Mama od razu jednak wie, które z jej dzieci ma takie super małe rączki i kto potrafi nabroić. Mama uczyła nas, że nie ma czego się bać, że trzeba się przyznać, przeprosić, naprawić szkodę. I po tym poznasz Człowieka, którego wychowała Silna Mama.

 1. Poczucie bycia kimś wyjątkowym.

Od zawsze pasjonowały mnie zwierzęta Od szkoły podstawowej wiedziałam, że będę weterynarzem! W domu zawsze było miejsce dla zranionej sikorki, dla zgłodniałego jeżyka w ogrodzie czekała miseczka z jedzonkiem. Łapiesz? No, właśnie. Twoje dziecko ma pasje, hobby, ma coś co zaprząta mu umysł. I Silna Mama mówi: jesteś wyjątkowa! Podążaj za marzeniem! Nie musisz mieć piątki z muzyki, bo nie masz przecież słuchu muzycznego, zamiast tego znasz życiorys Bethovena Za to masz coś, co czyni Cię wyjątkowym! Kochasz zwierzęta!

Silna Mama pilnuje byś nie zboczył ze ścieżki, a nawet, gdy zmienisz swoje pasje to zawsze pomaga

 1. Cel i jak go osiągnąć.

To jakby kontynuacja punktu 3. Silna Mama nie tylko daje Ci poczucie wyjątkowości, ale także wskazuje cel i drogi jak go osiągnąć. Bo Mama sama wie, że masz prawo zmienić zdanie, ale też wie, że czasem trzeba pomóc w byciu konsekwentnym w wyborze swojej pasji i celu.

 1. Umiejętność mówienia „nie”.

Wielu ludzi chce by inni ich kochali i szanowali. To uczucie powoduje, że często nie potrafią powiedzieć „nie”. Bo jak odmówią, to nie będą, w ich mniemaniu, atrakcyjni dla kolegów czy partnerów. Dziecko Silnej Mamy nie ma takich strachów. Mówi, co myśli i nie za bardzo przejmuje się opiniami innych. Opinia, to tylko opinia. A, nie fakt!

Oczywiście, zachowując zasady dobrego wychowania! 😉

 1. Szacunek do siebie i samoocena na odpowiednim poziomie.

Mama to zapewne jedyna osoba, która kocha Cię bezapelacyjnie, bezwarunkowo! Mama pokazuje też jakiej miłości możesz się spodziewać od innych. Mama pokaże też jak kochać siebie i jak szanować swoje potrzeby. Mama pokaże Ci, że nie warto zgadzać się na mniej niż jesteś warta.

Widziałaś, jak Mama zamyka się w swoim pokoju i prosi, żeby jej nie przeszkadzać, bo czyta książkę? Mama ma czas dla siebie i Ty też musisz mieć czas dla siebie, bo wypoczęta Mama ma siły by podjąć wyzwania. Mama wychodzi na jogę? Bo ma własne hobby! I Ty też powinnaś. Przykłady można mnożyć. Pogadaj z Mamą, jak brakuje Ci pomysłów.

 1. Świadomość, że moje potrzeby na początku spisu priorytetów, to nie egoizm

Pomaganie innym jest bez wątpienia fajną sprawą! Bycie szczodrym – również! Pytanie tylko, gdzie jest granica by nie dawać sobie wleźć na głowę tym, co stale potrzebują pomocy. Stałe pomaganie i nie otrzymywanie niczego w zamian mogą zniszczyć każdego. I nie o to chodzi w pomaganiu. Mądra Mama, powie Ci jak znaleźć równowagę w byciu pomocnym. Równowaga jest najważniejsza! I wracamy do punktu 5 – odmówienie pomocy nie zawsze oznacza słabość, egoizm. To również oznaka wewnętrznej siły.

 1. Zalety ciała nie są wyznacznikiem piękna człowieka.

No tak jest już urządzony ten świat, że oceniamy człowieka poprzez jego zewnętrzność. Kult pięknego, młodego i chudego ciała na pierwszym miejscu. Silne Mamy wiedzą, że wygląd to nie wszystko. Warto zainwestować w Rozum. Dzieci silnych mam również to wiedzą. Bo wiedzą, że każdy jest wyjątkowy! Patrz punkt 3!  Syn Silnej Mamy nie ma nawet pojęcia co to cellulit, albo zmarszczka w stylu „kurza łapka”. Jest? Ok, no to jest! Nie ma dramatu.

 1. Świadomość tego, że czasem warto i trzeba zrezygnować.

Z czego zrezygnować? Ze związku, w którym każde patrzy w inną stronę, ktoś jest energetycznym wampirem, miłość wygasła itp. itd. Z pracy, gdzie nie ma perspektyw, a każdy dzień w biurze wywołuje alergię. Z przyjaźni, gdzie jesteś tylko stroną od dawania, a w zamian nie masz nic… Dzieci Silnych Mam wiedzą, kiedy odpuścić sobie, bo nie można być non stop perfect, bo czasem jest czas na łzy i okazanie słabości wobec siebie. Takie dzieci wiedzą, że rezygnacja z czegoś stwarza nowe możliwości i robi miejsce na coś lepszego. Nie wiesz tego, ale możesz się przekonać!

 1. Nie dam się skrzywdzić.

Nie chodzi o to, że jak w piaskownicy chłopak Cię uderzył, to od razu trzeba oddać. Nikt nie wymaga od Ciebie bycia non stop wojownikiem. Chodzi o to by pokazać innym, że jesteś na tyle silnym, że trzeba Cię szanować. A siłą może być również spryt, umiejętność zawierania sojuszy czy nawet poproszenia o pomoc kogoś innego. Dzieci Silnych Mam nigdy nie pozwolą by ktoś je obrażał czy poniżał.

 1. Mniej słów, więcej działania.

Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym, nie jak zaczyna, a jak kończy! To taki cytat z klasyka ale czyż nie wyraża on istoty tego punktu? Po czynach ich poznacie. No to chyba jest jasne. Mniej gadania a więcej roboty! Nie ma co wałkować problemu, rusz się i go rozwiąż. Silne Mamy są genialne, od rana rozwiązują problemy! Jakby tak stały i myślały to dom by się zawalił.

 1. Obiecanki nie cacanki.

Obiecane, zrobione, dane! No chyba najlepszy prezent jaki możesz dostać od Mamy! Co by się nie działo, świat by się ruszył w posadach a Mama obiecała, że idziemy na lody, to idziemy! I Ty też jak obiecujesz, to i wykonujesz! Proste!

 1. Umiejętność słuchania.

Silne Mamy zawsze słuchają swoich dzieci. Zawsze mają czas. BO jest czas dla mamy z córką, i jest czas dla mamy z synem. BO to jest ich czas, by się zwierzyć, przytulić, albo tylko posiedzieć razem. BO to jest ta czuła więź na całe życie. Mama umie słuchać, a dziecko Silnej Mamy potem, jako dorosłe, jest Super Partnerem, bo też umie słuchać

 1. Więzi rodzinne.

Jako kontynuacja punktu 13. Więzi z dzieciństwa trwają w nas całe życie. I mając taki przykład przekazujemy go dalej.

Czy Twoja Mama była Silną Mamą? Założę się, że tak  

 

źródło: http://lady-journal.info/14-osobennostej-lyudej-kotoryx-vospitali-silnye-mamy-2