Kocia nuda

Zabawa jest bardzo ważnym elementem życia zwierząt. Ma wpływ na każdy aspekt ich życia poczynając od kondycji fizycznej przez psychiczną a na zachowaniu kończąc. Aktywność przyczynia się do redukcji stresu, rozładowuje agresję i zacieśnia więzi.

Pod nieobecność właściciela zwierzęta nudzą się niemiłosiernie. Koty, które mieszkają z człowiekiem z pewnością są bezpieczniejsze i dożywają sędziwego wieku, jednak nie mogą korzystać z wielu atrakcji “oferowanych” przez naturę na zewnątrz. Dlatego właściwa pielęgnacja i karmienie to nie wszystko. Częste przekonanie o kotach jest takie, że potrafią zająć się same sobą i nie potrzebują dodatkowych rozrywek, niestety jest ono mylne. Kociak, który spędza w domu sporo czasu samotnie, zwyczajnie zaczyna się nudzić, jak z dzieckiem, dokładnie ta sama zasada. Brak zajęcia = nuda. Mało urozmaicony dzień z kolei wpływa na pojawienie się problemów behawioralnych. Koty również wymagają uwag właściciela i jego troskliwej opieki. Warto o tym pamiętać i zorganizować czas naszemu pupilowi pod naszą nieobecność.

Kilka pomysłów na pokonanie nudy 🙂 (własne pomysły mile widziane):

Wielofunkcyjny drapak to pierwsza propozycja. Półeczki, piłeczki, hamaczek, budka, wszystko na wypasie i kolorowe. Drapać można, gryźć można i skakać też da radę. Sama radocha 🙂 Dzięki temu kot będzie mógł wspinać się i wykonywać ćwiczenia podobne do chodzenia po drzewach. Koty uwielbiają patrzeć na wszystko “z góry”, wtedy czują się bezpiecznie, bo mają wszystko i wszystkich “na oku”.

Kot jest przyzwyczajony do “naszych” odgłosów otoczenia. Towarzyszą mu na co dzień rozmowy, dźwięki z telewizora czy komputera. Jeżeli zwierzak lepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym jest gwarno, zostawiaj mu włączoną muzykę lub radio, to powinno pomóc mu w relaksie podczas naszej nieobecności.

Obok miękkich mebli, mam na myśli łóżko, fotel albo kanapę, powieś kotu pionowy drapak, dla większego efektu możesz spryskać go kocimiętką. W ten sposób odciągniesz pupila od niszczenia mebli i jednocześnie zapewnisz mu rozrywkę oraz higienę pazurków. Wszyscy będziemy zadowoleni 🙂

Jeśli zauważyłeś, że Twój zwierzak uwielbia “polować” przez okno to można po zewnętrznej stronie umieścić karmnik dla ptaków. Ptaki nie będą głodne, a kot nie oderwie oczu od “telewizora” 🙂 Albo zamiast karmnika spraw sobie akwarium, efekt ten sam ale w domowej wersji.

W miarę możliwości zapewnij swojemu kotu towarzysza zabaw. Zwierzęta lubią mieć obok siebie drugiego futrzanego przyjaciela, dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić , adoptuj drugiego kotka. Decyzja jednak musi być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ jest to kolejny, poważny obowiązek dla właściciela. Może warto pomyśleć o adopcji tymczasowej (tzw. dom zastępczy). Polega to na okresowym przygarnięciu kotka ze schroniska i otoczenie go należytą opieką. W ten sposób odciążamy schronisko i ułatwiamy mu pracę, a jednocześnie możemy sprawdzić jak nasi podopieczni się “dogadują”. Jeśli próba będzie udana to nic nie stoi na przeszkodzie żeby adopciaka zatrzymać na dłużej 🙂