Kocie pazurki

Jestem szczęśliwą posiadaczką kocicy i od czasu do czasu muszę zadbać o jej pazurki, a ściślej rzecz ujmując, muszę je przyciąć, gdyż zabawa może być bolesna :).

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurków?

Im wcześniej, tym lepiej. Im kot młodszy tym łatwiej będzie przyzwyczaić go do nożyczek lub gilotynki. Starsze koty mogą już nie być tak elastyczne i obcinanie pazurów może skończyć się bardzo nerwowo dla kota i dla właściciela. Na szczęście gabinety weterynaryjne oferują obcinanie pazurków i nie są to ogromne koszty. Przy poprzednim kocie (nie przyzwyczaiłam go do obcinania pazurów od małego i później już nie było na to szans) musiałam chodzić do weta i płaciłam 10 zł. Najlepiej robić to kiedy kot jest spokojny (właściciel również), bo wtedy kotu będzie się to kojarzyć jako coś dobrego i bezpiecznego. Osobiście znalazłam patent, że jak odwrócę kocicę na plecki i położę ją sobie na kolana to pozwala mi przeprowadzać wszelkie zabiegi kosmetyczne bez zbędnych nerwów.

Kiedy obcinać kotu pazury?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, wtedy kiedy np. podczas zabawy kot nas drapnie i sprawi nam ból. Można również raz na 2 tygodnie sprawdzać jakiej długości są pazurki u kota i podejmować odpowiednie kroki.

Czym obcinać?

Na rynku znajduje się wiele urządzeń, ale najpopularniejsze to gilotynka oraz nożyczki. Ja osobiście stosuję nożyczki, gdyż są dla mnie wygodniejsze. W gilotynce trudno mi czasem było trafić pazurkiem kota w dziurkę, bo kocica miała akurat ochotę się nieco pokręcić :), a nożyczkami rachu, ciachu i po strachu 🙂

nożyczki i gilotynka do kocich pazurków

UWAGA!

Nigdy nie obcinaj kocich pazurów cążkami do ludzkich paznokci. Koci pazur jest o wiele twardszy od ludzkiego i możesz zrobić kotu krzywdę.

Jak obcinać pazurki?

Należy wybrać miejsce bardzo dobrze oświetlone, aby móc sprawdzić stan pazurków, czy np. się nie rozdwajają. Pazurki składają się z dwóch części:

  1. Jaśniejsza – możemy ciąć, a kotu krzywda się nie dzieje.
  2. Ciemniejsza/różowawa – nie wolno jej naruszyć, gdyż sprawimy kotu ból i wywołamy krwawienie. Jest to tzw. miazga twórcza, która jest silnie unerwiona i ukrwiona.

Myślę, że wskazówki są cenne jeśli chcemy obcinać kotu pazury w domu. W razie pytań lub wątpliwości zawsze możecie zwrócić się do Waszego weterynarza. Polecam jednak spróbować własnych sił, bo jest to prosta czynność, a po co dodatkowo stresować zwierzaka wizytą w lecznicy.