Niby każda z nas słyszała kiedyś pojęcie “mięśnia Kegla”, że powinnyśmy je ćwiczyć, że są ważne itd. Ale co to oznacza w praktyce?
Co to są mięśnie Kegla?
Mięśnie te otaczają ujście pęcherza (cewka moczowa), pochwy i odbytnicy, podtrzymują one narządy jamy brzusznej od dołu.
Nazwa tych mięśni wzięła się od nazwiska amerykańskiego lekarza ginekologa Arnolda Kegla, który na przełomie lat 40-50 XX wieku opracował podstawy naukowe rehabilitacji mięśnia dna miednicy dla kobiet cierpiących na niewydolność pęcherza moczowego (nietrzymanie moczu).
Schorzenia jakie mogą wystąpić gdy mięśnie Kegla są słabe:
Nietrzymanie moczu – objaw polegający na niekontrolowanym wydalaniu moczu, tzw. posikiwanie.
Wypadanie pęcherza – nie bójcie się, nie oznacza to, że pęcherz wypadnie na zewnątrz :), chodzi o to, że obniży on swoje położenie, a w konsekwencji może spowodować trudności w oddawaniu moczu.
Wpadanie innych narządów – nie mówię tu o wypadaniu np. wątroby, ale raczej chodzi o obsunięcie macicy, która sprawi problemy z wypróżnianiem się, albo będzie bardzo podatna na podrażnienia i infekcje.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Jednym z popularniejszych sposobów na wzmocnienie tych partii mięśniowych są tzw. kulki gejszy lub jak kto woli kulki waginalne. Ćwiczenie polega na noszeniu ich w pochwie (nie przy pasku lub w torebce, ale wewnątrz nas 😉 ). Początkowo krótko, a później wydłużając ten czas do około 3 godzin na dobę.
Drugim ze sposobów jest przerywane wypróżnienie, czyli podczas oddawania moczu, zaciskamy mięśnie, mocz przestaje lecieć i po chwili znów puszczamy.
Trzecim i moim ulubionym 🙂 jest uprawianie seksu. Tak, tak, drogie Panie, skurcze podczas orgazmu też pozwalają nam ćwiczyć mięśnie Kegla.
Jest wiele ćwiczeń na wzmocnienie mięśni Kegla, te podane powyżej są tymi najbardziej popularne. Należy podkreślić, że ćwiczenia te nie są ciężkie i nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Każda z nas, niezależnie od stanu zdrowia może je wykonywać. Bardzo istotna sprawa, aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty muszą być stosowane regularnie i to należy pamiętać.
Życzę udanych ćwiczeń 🙂