Nowe zastosowanie znanych rzeczy – folia

Folia spożywcza czy aluminiowa jest wykorzystywana głównie w kuchni, ale czy znacie poniższe ich zastosowania? 🙂

Zabezpieczanie podłogi

Każdy kto na podłodze nie ma dywanu albo innej szmatki wie jak łatwo można porysować sobie podłogę, wiem to i ja z własnego doświadczenia 🙂 ale jest na to sposób. Owiń nóżki mebla folią, a bez trudu go przesuniesz. Jeśli chcesz przeciągnąć kanapę lub komodę po podłodze, użyj kilku warstw folii spożywczej (przezroczystej). Dzięki temu nie porysujesz np. parkietu. Gdy zamierzasz przesunąć mebel po wykładzinie lub dywanie, owiń jego nogi folią aluminiową (klikakrotnie złożoną). Strona matowa powinna być na zewnątrz, ponieważ lepiej “ślizga” się po podłożu niż błyszcząca.

Opóźnianie dojrzewania

Kupiłam banany ostatnio, ale strasznie szybko stały się brązowe i średnio-apetyczne, pewnie każdemu z nas coś takiego się przytrafiło. Folia na ratunek 🙂 Jeśli nie chcemy żeby banany szybko pokryły się brązem, musimy owinąć ich ogonki folią spożywczą. Końcówki bananów wydzielają etylen, gaz przyspieszający dojrzewanie. Owinięcie folią sprawi, że owoce pozostaną dłużej świeże i bez przebarwień.

“Zmiękczacz” lodów 🙂

Napoczęte lody po wyjęciu z zamrażalnika zwykle są tak twarde, że trudno nabrać je łyżką. Aby zawsze były kremowe i miękkie, przed ponownym wstawieniem do lodówki, szczelnie przykryj je folią spożywczą, a dopiero potem wieczkiem. Odetniesz w ten sposób dopływ powietrza i zapobiegniesz krystalizacji oraz twardnieniu lodów. Możesz także włożyć je do foliowej torebki i dokładnie ją zamknąć. 

“Asystent” malarza

Obydwie folie ułatwią Ci prace malarskie w domu i oszczędzą późniejszego zeskrobywania resztek farby:

  • owiń folią (spożywczą lub aluminiową) klamki i uchwyty przed malowaniem drzwi lub szafek. Po pracy bez trudu usuniesz folię a klamki i uchwyty będą czyściutkie.
  • wyłóż kuwetę malarską folią aluminiową. Nie będziesz musiała jej potem myć albo kupować nowej, gdy farba zaschnie. Zastosowanie folii pozwoli również na używanie tej samej kuwety do różnych kolorów farb. Na kawałku folii aluminiowej możesz także mieszać farby, a nawet uformować z folii miseczki, które jeszcze bardziej ułatwią Ci pracę.
  • gdy przez krótki czas nie używasz farby, przykryj puszkę folią spożywczą. Nie będziesz musiała za każdym razem wciskać wieczka puszki, a potem je otwierać, a sama wiem, że nie zawsze jest to proste zadanie, a na pewno niezbyt czyste 🙂
  • jeśli nie chcesz myć pędzla, bo następnego dnia znów będziesz malować, owiń włosie folią spożywczą wtedy farba nie zaschnie.
  • gdy skończysz malowanie i umyjesz pędzle, najpierw dobrze wysusz włosie, a potem owiń je folią spożywczą lub aluminiową. Tak przechowywane pędzle nie zdeformują się.

Brak lejka lub foremki, nic nie szkodzi…

Nie masz lejka, a musisz przelać płyn do butelki? Zwiń kawałek folii aluminiowej w rożek i użyj zamiast lejka. Folia może zastąpić też foremki do babeczek oraz papier do pieczenia.

Jak więc widzicie mała rzecz a jak wiele potrafi 🙂 A Wy jak wykorzystujecie folię w domu? 😉