Co o związkach każdy wiedzieć powinien?

  1. Żadne spotkanie nie jest bezużyteczne. Jednych ludzi spotykamy by byli dla nas nauczką, doświadczeniem na przyszłość, innych by nauczyli nas czegoś nowego, zmienili nasz tok rozumowania, a inni są po prostu by ich kochać i by nas kochali. Z każdego spotkania wynika dla nas jakaś nauka. Jeśli spotkanie było porażką, wyciągnij wnioski na przyszłość jak następnych uniknąć.
  2. Co posiejesz to i zbierzesz albo zasada lustra. Nie ma w życiu tak, że tylko dajesz albo tylko bierzesz. Dawanie i branie są wzajemnie powiązane. Gdy warczysz cały dzień na swojego partnera, gdy kłócisz się z koleżanką z pracy, gdy jesteś nadąsana, złośliwa, wredna, nie oczekuj, że wieczorem otrzymasz coś przyjemnego w zamian, że będą uśmiechy i szalony seks. Jeśli chcesz być zrozumianą, spróbuj i ty zrozumieć swojego partnera.
  3. Nie warto walczyć o miejsce w życiu człowieka. Gdy ciągle zabiegasz o uwagę nowopoznanego chłopaka, gdy nie dajesz mu spokojnie przejść, gdy ciągle piszesz do niego SMS, gdy stale proponujesz spotkania na plotki swojej koleżance, gdy masz wrażenie, że tylko ty dajesz i dajesz i dajesz… Odpuść sobie. Nic na siłę. Może nie jesteś potrzebna tej osobie. Jak będzie chciała z tobą się przyjaźnić – sama cię znajdzie.
  4. Wszyscy się zmieniamy z biegiem czasu. Tylko krowa nie zmienia zdania – jest ponoć takie porzekadło. Zatem i ludzie się zmieniają. Ty też się zmieniasz. Nasze potrzeby, myśli, opinie, marzenia z biegiem czasu się zmieniają. Jeśli ktoś ci powie: “Ale się zmieniłaś”, to nie bierz tego do siebie, może to wcale nie oznacza krytyki. Może te zmiany to początek czegoś lepszego? Czasem bywa i tak, że po dwudziestu latach przyjaźni, nie macie już, o czym rozmawiać z przyjaciółką, lepiej wtedy zachować ciepłe wspomnienia i wymieniać się pocztówkami na święta niż brnąć w związek, który was nie satysfakcjonuje.
  5. Nad związkiem należy pracować. Związki nie budują się z samych siebie. W stosunkach z mężczyznami, po fazie motylków w brzuchu potrzeba i chleba powszedniego. Obie strony muszą chcieć go rozwijać i podtrzymywać. Szczerość, wzajemność i szacunek – bez tego ani rusz.
  6. Wybaczenie. Niektórzy uważają, że wybacza słabszy. A może mądrzejszy? Bo wybaczam i nie pozwolę, by przeszłość przesłoniła mi teraźniejszość. Przebaczenie nie oznacza też, że następnym razem możesz wleźć mi na głowę, bo uznałeś, że jestem słabsza. Przebaczenie to twój spokój wewnętrzny. Szanuj go!
  7. Kłótnie. Szkoda na nie czasu. Im mniej czasu tracisz na kłótnie tym masz go więcej dla osób naprawdę ci bliskich. Złość piękności szkodzi. A i owszem. Szkodzi piękności w związku. Gdy gniew bierze górę nad emocjami, czasem możesz powiedzieć coś czego będziesz żałować do końca życia. Bo słowa ranią, a niestety nie można ich cofnąć. Temperujcie swój temperament ☺
  8. Nie da się zmienić drugiego człowieka. Tylko ty sama możesz się zmienić, bo tego chcesz. Nikt tego za ciebie nie zrobi. Skoro tak, to, czemu chcesz zmieniać swojego partnera? Męża? Widziały gały, co brały. Jak nie widziały, to załóż okulary. Byle czyste. Gdy dwoje ludzi jest w związku oboje starają się zaakceptować swoją odmienność. I dopiero, gdy dochodzą do wniosku, że ich zachowanie rani albo nie pomaga tej drugiej osobie, to się dla niej zmieniają. Gdy coś ci nie pasuje w zachowaniu partnera – szczera rozmowa to droga do poprawy. I naprawy.
  9. Czasem nieobecność niektórych ludzi daje nam więcej korzyści. Nie bój się zmieniać swoje otoczenie. Po co ci koleżanka wieczna maruda i krytykantka? Nawet jej nie lubisz, a zawsze zepsuje ci humor. Odsuń się od niej. Nie potrzebujesz negatywnej energii wokół siebie. A jak ci na niej zależy, to patrz pkt. 8. Porozmawiaj z nią szczerze. Może to jej maska, z którą nie wie jak się rozstać.
  10. Doceniaj, co masz. Mów swoim bliskim jak bardzo ich kochasz. Doceniaj każdy miły gest, podziękuj za każdą pomoc, jaką otrzymałaś. Widziałaś uśmiech na twarzy córeczki, gdy ją pochwaliłaś za sprzątnięty pokój, a dumę syna, gdy sam pierwszy raz wyrzucił śmieci do osiedlowego śmietnika? Małe gesty, a duża radość. A twoja radość to szczęście osób przez ciebie kochanych. Dobroć powraca pod różnymi postaciami. Zawsze ☺