Oszczędne C.O.

Wiedzieliście, że zbyt wysoka temperatura w domu może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie? Dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć, a przy okazji nieco oszczędzić na opłatach za ogrzewanie. Odpowiedzi znajdziecie poniżej, miłej lektury 🙂

Co za dużo to niezdrowo

Najlepiej czujemy się kiedy mamy tzw. komfort cieplny, czyli nie odczuwamy zimna ani ciepła, jest nam “w sam raz”. Każdy z nas osiągnie taki komfort przy różnej temperaturze, ale przyjmuje się, że większość ludzi czuje się “w sam raz” przy temperaturze w zakresie 18 – 20 °C.
Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia, a także do charakteru pomieszczenia – przykładowo, w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 °C, w kuchni – gdzie temperatura podnosi się podczas gotowania, 19 – 20 °C. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie daje odpoczynku, dlatego w sypialni najlepiej ustawiać temperaturę na 17 – 19 °C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 °C.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie

  • Wyjeżdżając na urlop lub weekend, nie wyłączajmy ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszymy je do temperatury minimalnej np. 16 °C. Wówczas mieszkanie nie zostanie wychłodzone, a jego ponowne nagrzanie, do temperatury optymalnej, nie potrwa długo i nie pochłonie dużo energii.
  • Grzejniki powinny być zawsze odsłonięte, tzn. nie zastawione np. meblami. Zasłanianie ich kanapą, fotelem, grubą zasłoną, zaburzy proces rozprowadzania ciepła na całe pomieszczenie. Zaleca się ustawianie mebli przynajmniej 1 metr od grzejnika.
  • Podczas remontu mieszkania warto oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną farbą emulsyjną. UWAGA! Grzejników nie powinno malować się w kolorach srebra, gdyż zmniejsza to ilość oddawanego ciepła przez promieniowanie. Ten sam efekt może zostać wywołany zbyt dużą ilością powłok nakładanych farb na grzejnik.
  • Wietrzenie mieszkania zapewni nam lepsze samopoczucie i dlatego nie rezygnujmy z niego w obawie przed utratą ciepła, ale róbmy to rozsądnie 🙂 Zamiast pozostawiać uchylone okno na cały dzień, zróbmy chwilowy przewiew otwierając wszystkie okna na oścież. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana.
  • Zamontowanie zagrzejnikowych ekranów z materiału izolacyjnego spowoduje, że strumień ciepła zostanie “odbity” od ściany i skierowany do wewnątrz pomieszczenia.

Dobierajmy temperaturę pomieszczeń do swoich potrzeb, ale również do warunków atmosferycznych. Nikt nie każe Wam trzymać grzejników na minimum kiedy jest Wam zimno 🙂 nawet w lato 😉
Pamiętajmy, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.