Jak dbać o stopy zimą?
Tak, Drogie Panie nie pomyliłam się, chodzi o pielęgnację stóp zimą. Bardzo często zapominamy, że o stopy trzeba dbać o każdej porze roku, nie tylko latem kiedy to zakładamy sandałki i klapeczki, żeby każdy mógł zobaczyć nasz pedicure.
Problemy z jakimi borykają się stopy to nadmierna potliwość, sucha skóra, pękające pięty i martwy naskórek.
Nadmierna potliwość
Znam ten problem z autopsji i dla mnie najskuteczniejsza okazała się dziecięca zasypka, zawsze po umyciu i wysuszeniu stóp, obsypuję je pudrem dla dzieci i zakładam skarpetki. Dobrym pomysłem jest również dezodorant. Pamiętajmy jednak aby zadbać o skarpety, które będą przepuszczały powietrze, najlepiej bawełniane.
Sucha skóra
Tu najważniejsza jest systematyczność kremujemy, kremujemy i jeszcze raz kremujemy. Osobiście codziennie po wieczornej kąpieli kiedy już mogę się położyć i poczytać książkę, albo obejrzeć film, kremuje stópki kładę je na ręczniku i czekam aż krem się wchłonie i powtarzam to codziennie.
Pękające pięty
Jeśli borykasz się z początkowym stadium problemu pękających pięt stosuj kremy zmiękczające z olejkiem jojoba, awokado, czy wyciągiem z szałwii lekarskiej. Gdy problem jest duży to radzę pomyśleć o kremach, czy maściach na bazie łoju jelenia, parafiny, wosku pszczelego. W tym przypadku systematyczność również jest bardzo ważna!
Martwy naskórek
Z tym problemem jest już trochę więcej zabawy, usuwanie martwego naskórka nie jest proste, najpierw trzeba przygotować ciepłą kąpiel dla stóp z solami zmiękczającymi do stóp, bądź olejkami, tak moczymy stopy przez około 15 minut, następnie pozbywamy się naskórka metodą mechaniczną, najlepiej użyć tarki ale trzeba dobrać odpowiednią do ilości i twardości naskórka mamy do wyboru tarkę do stóp z oczkami albo tarkę do stóp z papierem ściernym. Pamiętajmy żeby nie zrobić sobie krzywdy! Po mechanicznym usunięciu naskórka warto nakremować stopy kremem nawilżającym. Taką kurację najlepiej powtarzać raz w tygodniu.
Zatem do dzieła! Wasze stopy będą Wam wdzięczne! 🙂