Poradnik: co zrobić, gdy coś zgubimy lub nam skradną :(

Co zrobić gdy coś zgubimy, albo zostanie nam skradzione ?

Telefon komórkowy

Chroń go bardziej niż portfel. Zwłaszcza gdy korzystasz z bankowości internetowej i robisz np. przelewy za pomocą smartfona. Koniecznie ustaw blokadę ekranu. Jeśli nie umiesz, poproś kogoś kto Ci pokaże jak to zrobić. Gdy zaginie Ci telefon, natychmiast zablokuj kartę SIM u operatora. Zgłoś też kradzież na policji. Telefonu pewnie nie odzyskają, ale uzyskując zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży możesz zablokować numer IMEI, dzięki temu nikt nie skorzysta z Twojego aparatu.

Prawo jazdy

Jeśli je zgubisz lub zostanie Ci ukradzione, jak najszybciej zawiadom o tym najbliższy posterunek policji oraz wydział komunikacji. Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie utraty dokumentu. Ale uwaga! Zaświadczenie nie uprawnia do prowadzenia pojazdu. Jest jedynie potwierdzeniem, że masz prawo do otrzymania wtórnika. Na wyrobienie nowego dokumentu masz 30 dni. Gdyby w tym czasie Twoje “stare” prawo jazdy się odnalazło, oddaj je do urzędu, który wydał dokument.

Dowód osobisty

Utratę dokumentu najpierw zgłoś w dowolnym banku, a następnie w najbliższym urzędzie gminy. Uwaga! Bank zawiadom także wtedy, gdy nie masz konta. Jeśli przebywasz za granicą, o zgubieniu, zniszczeniu lub kradzieży dowodu osobistego poinformuj placówkę konsularną RP. Urzędnik unieważni dokument i wręczy Ci zaświadczenie o jego utracie. Będzie ono ważne do czasu uzyskania nowego dowodu, ale nie dłużej niż dwa miesiące. Jeśli dokument został ukradziony lub zgubiony, zawiadom również policję. Złodziej albo nieuczciwy znalazca może bowiem próbować zaciągnąć kredyt na Twoje nazwisko, wziąć szybką pożyczkę na wysoki procent, kupić drogie sprzęty na raty, wziąć telefon komórkowy w abonamencie, założyć działalność gospodarczą itp., a potem ewentualnie wierzyciele zgłoszą się do Ciebie po kaskę.

Paszport

Jeśli stracisz ten dokument, nie czekaj, aż ktoś go znajdzie i zwróci. Jak najszybciej zawiadom o zdarzeniu biuro paszportowe. Gdy paszport zginął Ci za granicą, poinformuj konsulat RP, a jeśli go w tym kraju nie ma to powiadom konsulat któregokolwiek państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Informacja zostanie od razu przekazana do centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych i złodziej nie będzie mógł się posłużyć Twoimi danymi. Jeśli będziesz zwlekać, może np. wynająć na jakiś czas drogie mieszkanie i za nie nie zapłacić, wynająć samochód i go nie zwrócić. A Ty dowiesz się o tym dopiero wtedy, gdy dostaniesz wezwanie do zapłaty.

Karty płatnicze

O utracie karty jak najszybciej zawiadom bank, który Ci ją wydał, dzwoniąc pod numer infolinii banku lub pod numer Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych +48 828 828 828. Jeśli uda Ci się zastrzec kartę , zanim złodziej się nią posłuży, sprzedawca w sklepie lub kelner w restauracji, otrzymają komunikat o podejrzeniu kradzieży. Gdy złodziej zechce wypłacić pieniądze z bankomatu, karta zostanie zatrzymana w urządzeniu. Jeśli zdoła jej użyć zanim zdążysz ja zastrzec, stracisz nie więcej, niż równowartość 150 euro. Gdyby złodziej wypłacił większą sumę, bank zwróci Ci różnicę.
I na koniec ku przestrodze… nie trzymajcie tych rzeczy na widoku, bo tylko zachęcacie złodzieja.