Powieść grozy, czyli co znajdziesz na strychu


Dawno temu na ekranach naszych telewizorów gościł film “Goonies”, który opowiadał o grupce nastolatków znajdujących na strychu piracką mapę ze wskazaniem gdzie jest ukryty skarb. Czasami jednak rzeczywistość jest znacznie bardziej dziwaczna od fikcji, a piracka mapa skarbu zdaje się błahostką w porównaniu z odnajdywanymi przedmiotami. Poniżej opiszę kilka z nich 🙂

Królewska głowa

Podczas myszkowania na strychu emerytowanego poborcy podatkowego, Jacquesa Bellangera, pewna francuzka natrafiła, pośród masy szpargałów, na zmumifikowaną głowę. Nie oznaczało to, że Pan Bellanger reprezentował zarówno podatki, jak i śmierć spośród rzeczy nieuniknionych, ponieważ głowa należała do zmarłego ponad 400 lat wcześniej króla Karola IV, który zmarł wskutek zamachu. Na pewno królewską głową nie mógł popisać się posiadacz, bo o czaszce najzwyczajniej zapomniał.

Samochód z “Nieustraszonego”

Wierną replikę gadającego samochodu Davida Hasselhoffa z serialu o przyjaźni między autem a człowiekiem znalazła firma przeprowadzkowa w składziku jednego z niezajętych domów. A może dom należał do samochodu? 🙂

Mumia

Kolejny przypadek zapomnianego ciała na strychu, tym razem w formie mumii. Znaleziona przez 10-latka w Niemczech najprawdopodobniej nie była reliktem antycznych czasów, ale raczej pochodziła z XIX wieku, gdy moda na balsamowanie wróciła do łask.

Pierwszy komiks z Supermanem

“Action Comics no 1” jest jednym z najcenniejszych komiksów na świecie ze względu na pierwszy występ ikonicznego bohatera. Wyceniony na milion dolarów zeszyt został skradziony z willi samego Nicholasa Cage’a, amerykańskiego aktora i po 11 latach został odnaleziony na strychu przez detektywa.

Rękopis “Huckleberry Finna”

Barwna opowieść o życiu na Południu autorstwa Marka Twaina weszła do kanonu amerykańskiej literatury, tym bardziej szokujące było odkrycie pisanego ołówkiem pierwowzoru w niepozornej skrzyni na strychu jednego z domów w Los Angeles.

Były chłopak

Ten związek nie mógł się udać, zwłaszcza że rozdzieliło ich więzienie. Jednak mężczyzna nie poddał się i po wyjściu z więzienia postanowił odnowić znajomość, a nie ma chyba lepszego sposobu od zamieszkania na czyimś strychu. Gwoli ścisłości, mieszkanka Południowej Karoliny zerwała z nim 12 lat wcześniej.

Obraz wart miliony

Każdy z nas pewnie znalazł kiedyś na strychu coś oprawionego w ramy, które można technicznie nazwać “sztuką”, jednak po śmierci niejakiego Dona Trachte jego synowie znaleźli za ścianą malowidło Normana Rockwella, wyceniane na 15 milionów dolarów. 

Jednak w kategorii czystej wartości, pierwszeństwo idzie do mieszkańca Buffalo, który przez 27 lat miał ukryty za kanapą obraz samego Michała Anioła. Wartość? Drobne 300 milionów dolarów.

Jak więc widzicie czasem dobrze jest się przekopać przez pamiątki rodzinne umieszczone w miejscu zapomnienia, bo nie wiadomo jakie skarby odnajdziemy. 🙂