Karnawał, karnawał i po karnawale…
Dla tych, co przestrzegają postu lub chcą odrobinę schudnąć na wiosnę, przepisy na pyszne sałatki…
Sałatka z pieczonych buraków z grzybami
Składniki:
- 250 g pieczarek,
- 3 małe buraki (ok. 350-400 g),
- 1 czerwona cebula,
- prażone ziarna słonecznika,
- zielenina do ozdoby (pietruszka, kolendra, bazylia, szczypiorek, koperek).
Sos: 1 łyżka naturalnego octu jabłkowego lub soku z cytryny, 2-3 łyżki oleju roślinnego tłoczonego na zimno (lniany, dyniowy, rzepakowy, winogronowy, arachidowy, sezamowy).
Przygotowanie:
Buraki umyć, zawinąć w folię aluminiowa i do piekarnika dobrze rozgrzanego na 30-50 minut, w zależności od ich rozmiaru. Pieczarki wymyć, osuszyć na ręcznikach papierowych, pociąć na kawałki, wyłożyć na blachę do pieczenia i zapiekać 15-20 minut. Cebulę pociąć w półkrążki. Buraki obrać ze skórki, gdy wystygną pociąć w półkrążki albo cienkie paseczki, dodać pieczarki i cebulę, sos przygotować mieszając składniki, doprawić solą i pieprzem, wymieszać z burakami i pieczarkami. Przybrać posiekaną zieleniną. Lepiej smakuje, gdy damy mu „odpocząć” 10-15 minut przed podaniem.
Sałatka witaminowa
Składniki:
- 400 g kapusty pekińskiej,
- 3 gałązki selera naciowego,
- 2 papryki (czerwona i żółta),
- 1 fioletowa cebula,
- 2 świeże ogórki,
- 1 stołowa łyżka sosu sojowego,
- garść prażonego sezamu,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Przygotowanie:
Warzywa umyć i osuszyć, kapustę poszatkować, paprykę po oczyszczeniu z gniazd nasiennych naciąć w paseczki, seler w drobne kawałki, cebulę w półkrążki. W oddzielnym naczyniu wymieszać składniki dla sosu – oliwę z oliwek, sok z cytryny i sos sojowy, posolić i popieprzyć do smaku. Wymieszać warzywa i polać sosem. Na wierzch sypnąć prażony sezam.
Sałatka owocowa z melonem i żurawiną
Składniki:
- 2 jabłka,
- 2 gruszki,
- 4 kiwi,
- 2 marchewki,
- 200 g melona,
- 1 łyżka płynnego miodu,
- 2 łyżki oleju z orzechów włoskich (arachidowy też pasuje),
- 3-4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy,
- garstka rodzynek, najlepiej bezpestkowych, dużych, jasnych,
- odrobina siekanych orzechów włoskich,
- prażone pestki dyniowe,
- świeża żurawina.
Przygotowanie:
Rodzynki umyć i lekko namoczyć w ciągu 10 minut w ciepłej wodzie, potem osuszyć na ręczniku papierowym, owoce i marchewkę wymyć, osuszyć, obrać ze skórek (albo, jak kto lubi to można skórkę zostawić). Marchew zetrzeć na grubej tarce, owoce pokroić w kawałki wedle uznania. Sok pomarańczowy wymieszać z miodem i olejem orzechowym. Składniki wymieszać z sosem, posypać pestkami dyni i żurawiną.
Sałatka z pieczonych pomidorów, papryki i bakłażanów
Składniki:
- 3 duże pomidory,
- 2 średnie bakłażany,
- 2 papryki,
- 2 gałązki bazylii,
- 2-3 ząbki czosnku,
- garść orzechów piniowych,
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek (albo innego dobrego oleju),
- 2 gałązki pietruszki albo kolendry,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżki soku z cytryny,
- sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie: paprykę, bakłażany i pomidory umyć i osuszyć. Wyłożyć na blachę do pieczenia wyłożoną uprzednio papierem do pieczenia albo folią aluminiową. Bakłażany ponakłuwajcie w kilkunastu miejscach wykałaczką. Warzywa zapiekać w temperaturze 220°C – 240°C, aż będą miękkie. Pomidory z papryką pieką się ok. 20 – 25 minut. Po ich wyjęciu nakryjcie je folią spożywczą. Bakłażany pieką się nawet i 45 minut. Po ich wyjęciu z piekarnika też nakryjcie je folią spożywczą na 15 minut. Po tym czasie zdejmijcie z warzyw skórkę, pokrójcie na kawałki o dowolnej wielkości i ułóżcie w misce. W oddzielnym pojemniku należy zmieszać czosnek wyciśnięty lub drobno posiekany, sok z cytryny, cukier, sól, pieprz i olej. Sok powinien postać w lodówce, warzywa dobrze wystygnąć. Podawać z lodówki i posypać orzeszkami piniowymi.