W dzisiejszych czasach każda firma powinna mieć swoją stronę internetową. Dlaczego? To proste, dziś produktów i usług większość z nas szuka w internecie, porównując ceny, szukając opinii, sprawdzając gdzie jest najbliższa restauracja, kosmetyczka, czy warsztat samochodowy. Te firmy, które uważają, że nie potrzebują internetu, bo są na rynku od wielu lat i dają radę, pozbawiają siebie nowych klientów.
Jeżeli jednak chcesz stworzyć stronę internetową dla swojej firmy, zadbaj o te kilka podstawowych rzeczy!
Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać przed stworzeniem strony www jest, do czego ma służyć?
Odpowiedzi:
- strona ma pokazywać moją firmę, informować, że jest, gdzie jest i czym się zajmuje – wizerunkowa,
- strona ma promować mój nowy produkt/markę – informacyjno-promocyjna,
- strona ma sprzedawać,
- strona ma nakłaniać potencjalnych klientów do pozostawienia kontaktu do siebie telefonu, maila,
- strona ma nakłaniać do kontaktu z moją firmą.
Gdy już wiemy po co robimy stronę, ustalmy kto jest naszym klientem i do kogo chcemy trafić:
- ludzie młodzi 16-35,
- ludzie starsi 35+,
- firmy,
- klient indywidualny,
- dzieci,
- możemy również kierować do konkretnych branży jak np.: gastronomia, hotelarstwo, motoryzacja, itd.
Dlaczego musimy to wiedzieć? Bo inaczej tworzy się stronę dla młodych, inaczej dla starszych, a jeszcze inaczej dla firm.
Ludzie młodzi aktualnie koncentrują się na obrazkach, grafikach, nowinkach, ciekawostkach, promocja firmy, produktu dla tych osób będzie inna i będzie się skupiała na innych narzędziach reklamowych, ale o tym w następnym artykule.
Ludzie starsi czytają, szukają konkretnych informacji, porównują, kierują się referencjami, do nich nie przemówi śmieszny mem.
Firmy potrzebują informacji, korzyści, możliwości kontaktu, złożenia zapytania ofertowego.
Dobrze, wiemy po co nam strona i do kogo ją kierujemy, teraz podstawowe czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu każdej strony.
Długość ładowania strony, max 2 sekundy, badania dowodzą, że średnio tyle czekamy aż strona zacznie coś nam pokazywać.
Na czas ładowania strony mają wpływ:
- wielkość zdjęć, pamiętajmy o kompresowaniu zdjęć,
- szybkość serwera, nie wybierajmy najtańszego, a najlepszy,
- filmy na stronach w tle,
- szybkość łącza, na to nie mamy wpływu.
Kolorystyka
Tu kierujemy się logotypem, ale zachowajmy umiar, do 3 kolorów, zbyt duża ilość kolorów na stronach rozprasza i męczy użytkownika.
Nawigacja
Belka z menu głównym ma poruszać się po stronie podczas scrollowania, najgorsze co może być na długich zakładkach: jesteś na końcu, a potrzebujesz zmienić zakładkę i musisz ponownie ją scrollować do góry.
Jeżeli masz rozbudowaną ofertę podzieloną na różne zakładki, zadbaj o tak zwaną nawigacje boczną/dodatkową, ułatwi to poruszanie się pomiędzy zakładkami z ofertą Twoim klientom.
Nazwy zakładek
Łatwe, sugerujące nazwy, klient nie ma czasu przeklikiwać się przez 10 zakładek aby odszukać kontakt, usługę, czy pomoc, chce uzyskać informację już.
Podstawa, RWD – dostosowanie strony do urządzeń mobilnych (telefony, tablety, różne rozdzielczości telefonów i systemów IOS, Android, Windows)
To już podstawa, większość z nas korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych.
Szybki kontakt za pośrednictwem telefonu.
Przycisk na wersji RWD z wyborem numeru bezpośrednio ze strony.
Mapa Google
Udogodnienie dla użytkowników aby sprawdzić odległość np. fryzjer, kosmetyczka, mechanik, można również szybko wyznaczyć trasę.
SEO, jeżeli chcemy aby nasza strona dobrze wyszukiwała się w Google, ważna jest jej optymalizacja pod kątem wyszukiwarki.
SEO, jest tematem na następny artykuł, ale podstawą na stronie dla lepszego wyszukiwania się jest treść, treść i jeszcze raz treść. Tu mówimy o nagłówkach, linkach, boldach, dobrze ustawionych url i wielu innych rzeczach, o które trzeba zadbać.