Witaminy a uroda

Większość z nas aby zadbać o swoją urodę, codziennie wklepuje w swoją skórę kremy, balsamy, wykonujemy masaże, robimy maseczki, biegamy, chodzimy na basen, odżywiamy się lekko, ale czy pamiętamy, że uroda bierze się również z witamin jakie dostarczamy do naszego organizmu?

Czy planując posiłki myślimy o tym jakie składniki mineralne, witaminy dostarczymy?

Większość z nas nawet się nad tym nie zastanawia, ważna jest zawartość kaloryczna.

Witaminy jakie powinny się znaleźć w naszej diecie, aby nasza skóra, paznokcie i włosy były zawsze piękne i zdrowe to: A, C, E, B7.

Witamina A

Ta witamina jest jedną z najłatwiej dostępnych, więc pewnie większość z nas spożywa ją regularnie. Możemy ją spotkać m. in. w marchwi, czerwonej papryce, szpinaku, brokułach, pomidorach. Witamina A ma bardzo duże znaczenie, ponieważ bierze udział w stymulacji procesów, które wpływają na szybkość odbudowy tkanek, dlatego właśnie zwana jest również witaminą młodości.

Witamina C

Witamina C jest jedną z najbardziej popularnych witamin, każdy z nas słyszał o niej i zażywał nie raz podczas przeziębienia, ale czy wiemy, że jest ona przeciwutleniaczem i hamuje działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Witamina C występuje m. in. w czerwonej papryce, cytrusach, szpinaku, kalafiorze i brukselce.

Witamina B7

Witamina B7 jest bogata w cząsteczki siarki i dzięki temu korzystnie wpływa na naszą skórę, włosy i  paznokcie. U osób które skarżą się na wzmożone działanie gruczołów łojowych może pomóc poprzez zahamowanie tego procesu. Ta witamina występuje m. in. w burakach, kalafiorze i szpinaku.

Witamina E

Ta witamina przeciwdziała starzeniu się skóry, jak również neutralizuje podrażnienia i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV. Witaminy E szukajmy m. in. w bananach, szparagach, granacie, fasoli, kukurydzy i brokułach.

Na rynku jest wiele preparatów, które zawierają powyższe witaminy, ale ja polecam włączenie wymienionych warzyw do swojej diety. 🙂