Wypadek czy kolizja?

Widząc zderzenie auta – z drzewem, barierką czy innymi pojazdami – zwykle mówimy, że doszło do wypadku. Czy słusznie? Jakie są różnice między kolizją a wypadkiem? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej wątpliwości 🙂

W świetle prawa kolizja jest mniej groźna od wypadku. Poniżej wytłumaczenie obydwu zdarzeń drogowych:

  • Wypadek – to takie zdarzenie na drodze, w wyniku którego co najmniej jedna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu wymagającego ponad 7-dniowego leczenia (np. złamała jakąś część ciała) lub poniosła śmierć. Co ważne, ofiara wypadku nie musi umrzeć od razu – jako śmierć w wyniku wypadku zalicza się również odejście w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.
  • Kolizja – to zdarzenie z udziałem samochodu, lecz mniej tragiczne w skutkach. Zamiennie nazywa się je stłuczką. Tu nie ginie żadna osoba, a jeśli ktoś doznał uszkodzeń ciała, ich leczenie zajęło mniej niż 7 dni. Pamiętaj jednak, że takie pozornie niegroźne dla zdrowia i życia zdarzenie drogowe może być bardzo kosztowne.

Popularnym rozróżnieniem wypadku i kolizji jest szacowanie stopnia zniszczenia samochodu. Nie jest to jednak dobra metoda oceny sytuacji, ponieważ czasem drobna stłuczka może być równie kosztowna co poważny w skutkach wypadek drogowy.

Od tego czy spowodowałeś kolizję, czy wypadek, będzie zależała kwalifikacja czynu. Kolizja wiąże się z wykroczeniem – możesz uzyskać za nią grzywnę. Doprowadzenie do wypadku samochodowego jest przestępstwem. W jego wyniku możesz otrzymać karę pozbawienia wolności, która może mieć różny wymiar i uzależniona będzie od tego czy w wypadku ktoś zginął na miejscu, odniósł obrażenia wymagające leczenia powyżej 7 dni albo zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.

Zależnie od sytuacji procedury postępowania mogą się różnić, ale ogólnie wyglądają następująco:

  • jeśli zdarzenie drogowe jest wypadkiem, nie ruszaj samochodów z miejsca, w którym się znajdują. Policja będzie musiała udokumentować ślady, zabezpieczyć dowody i przeprowadzić rozmowy z uczestnikami zdarzenia oraz ze świadkami. Od razu po wypadku wezwij zarówno policję, jak i służby ratunkowe, być może uratują komuś życie,
  • jeśli zdarzenie drogowe jest kolizją, usuń samochody z miejsca, w którym się znajdują, by droga była jak najszybciej przejezdna dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że niezastosowanie się do tego wymogu grozi mandatem! Wraz z drugim kierowcą spisz protokół stłuczki. Zapiszcie swoje dane, dane pojazdów oraz dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Jeśli załatwicie sprawę sami, nie ma konieczności wzywania policji. Poproś jednak o przyjazd, jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić, kto zawinił. Policja przyda się także, jeśli jeden z uczestników kolizji jest pijany lub znajduje się pod wpływem środków odurzających.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę udało mi się naświetlić różnice tych dwóch zdarzeń drogowych. Szerokiej drogi życzę bez żadnych niespodzianek 🙂