Kolejny długi weekend już za nami, ale opowiem Wam o pewnej wystawie, którą udało mi się zwiedzić 🙂
Body Worlds & The Cycle of Life opowiada o ciele ludzkim i została wymyślona oraz stworzona przez Gunthera von Hagensa. Kim jest ten człowiek? Otóż jest on niemieckim lekarzem, patomorfologiem i anatomem. Opracował on nowatorską metodę preparowania ludzkich zwłok nazywaną plastynacją. W 1980 roku stworzył firmę Biodur Products, która zaczęła stosować plastynację na skalę przemysłową do produkcji medycznych pomocy naukowych. W 1993 roku powołał własny Instytut Plastynacji w Heidelbergu. 17 listopada 2006 von Hagens otworzył stałą wystawę swoich eksponatów – Plastinarium w Guben.
Von Hagens zainicjował cykl wystaw pod nazwą Body Worlds (pol.: „Cielesne światy”), na której całe zwłoki ludzi i zwierząt oraz ich fragmenty, poddane plastynacji, wykorzystywane były jako eksponaty. Wystawy z cyklu „Body Worlds” są prezentowane na całym świecie wzbudzając równocześnie wielkie zainteresowanie oraz aktywne sprzeciwy.
Von Hagens twierdzi, że pokazywane na wystawach zwłoki po plastynacji, pozyskuje drogą darowizn ciał, dokonywanych przez samych dawców jeszcze za ich życia. Przeciwnicy wystawienniczej działalności von Hagensa wysuwali oskarżenia, że część zwłok von Hagens kupił od władz chińskich po wykonywaniu wyroków śmierci, głównie na młodych skazańcach. Podkreślam, że te zarzuty nie znalazły swojego potwierdzenia w dowodach rzeczowych.
Wystawa pokazuje w sposób stonowany i z wielkim szacunkiem jaką wspaniałą maszynerią jest organizm ludzki. Jak jest skomplikowany i jak działa. Szkielet, mięśnie, poszczególne narządy, wszystko to można zobaczyć i zobaczyć również jak warunki, w których żyjemy, czy nasz sposób odżywiania, albo różnego rodzaju choroby wpływają na nasz organizm. Co dzieje się z płucami palacza? Jak wygląda wylew krwi do mózgu? Co się wtedy z nami dzieje? Wszystko to i wiele innych rzeczy możemy zobaczyć własnymi oczami na tzw. plastynatach (eksponatach).
Jeśli martwicie się, że to nie jest wystawa dla Was, bo jest makabryczna, to jesteście w błędzie. Wystawa jest przedstawiona z wielkim szacunkiem do ludzkiego ciała oraz w bardzo stonowany sposób. Jednakże nie zalecam wycieczek z dziećmi poniżej 15 roku życia, gdyż dla nich może być to zbyt ciężki temat i niewiele z takiej wystawy wyniosą.
Cała wystawa zmusza do myślenia i warto się na nią wybrać. Ja polecam ją z całego serca, bo jest to niesamowite przeżycie i zobaczenie na własne oczy jak bardzo skomplikowani jesteśmy może wywrzeć wpływ na nasze dalsze postępowanie. Na moje już wywarło 🙂
Strona wystawy: http://www.bodyworlds.pl/
Idźcie, przekonajcie się i wiem że nie będziecie żałować 🙂