Zwykłe rzeczy i ich niezwykłe zastosowanie – pochłaniacz wilgoci

Pewnie każdy z Was kupował kiedyś buty 🙂 ja również, co jest raczej oczywiste i za każdym razem w pudełku z butami znajdował się tzw. silica gel, czyli nasz pochłaniacz wilgoci. Co to jest spytacie? Otóż jest to żel krzemionkowy, naturalnie występujący w przyrodzie, oczyszczony i przetworzony do postaci granulatu. Po co on nam? Jest wykorzystywany w przemyśle do osuszania różnych substancji i dodawany w saszetkach do wielu wyrobów m. in. do tych przykładowych pudełek na buty.

A tak właściwie to do czego jeszcze mogą służyć nam te torebeczki z granulatem? A oto i odpowiedź 😉

Włóż do chlebaka

Aby pieczywo nie pleśniało zbyt szybko, wrzuć do pojemnika, w którym je przechowujesz, 2-3 saszetki z silica gelem. Ryzykujesz wprawdzie, że chleb szybciej stanie się czerstwy, ale lepszy jest trochę podeschnięty niż spleśniały. A poza tym z suchego zawsze możesz zrobić tosty lub wykorzystać go do zagęszczania zup lub sosów.

Chroń srebro przed ciemnieniem

Zielonkawy nalot na przedmiotach ze srebra to także sprawka wilgoci. Przechowywanie biżuterii, sztućców lub innych wyrobów ze srebra razem z silica gelem powinno rozwiązać problem. Raz na pół roku (lub rzadziej – w zależności od wilgotności w domu) wymieniaj woreczki na nowe.

Trzymaj w aucie

Szyby w samochodzie nie zaparują, jeśli w pobliżu (np. na kokpicie) położysz kilka torebek pochłaniających wilgoć. Możesz przesypać kuleczki silica gelu np. do woreczka z cienkiej tkaniny. Wtedy będą nie tylko absorbowały wilgoć, ale też ozdobią auto.

Osusz buty

Włóż kilka saszetek do przemoczonych lub przepoconych butów. Z niewielkim zawilgoceniem poradzą sobie po dwie saszetki w każdym bucie. Przy większym możesz włożyć nawet po pięć. Silica gel nie tylko wchłonie wilgoć, ale także usunie nieprzyjemny zapach. W szafce z obuwiem również umieść pochłaniacze wilgoci.

Zasusz kwiaty

Silica gel w ciągu kilku godzin wyciągnie wilgoć z kwiatów. Na 3-4 kwiatki powinno wystarczyć 6-7 woreczków. Wysyp kulki z saszetek. Rozsyp na tacy i połóż na nich rośliny. Saszetki możesz trzymać także w pudełkach z ziołami, herbatą, pojemnikach z solą. Jeśli sama suszysz zioła albo owoce, już teraz zbieraj woreczki z kulkami. Przydadzą się nie tylko do suszenia, ale także do przechowywania produktów.

Osusz telefon

Jeśli niechcący wpadnie Ci do wody, nie wpadaj w panikę. Dokładnie go wytrzyj, szybko otwórz, wyciągnij z niego karty SIM i pamięci, a następnie włóż telefon do foliowej torebki ze szczelnym zamknięciem. Wrzuć do środka 5-6 pochłaniaczy wilgoci i zamknij torebkę. Możesz użyć zwykłego woreczka śniadaniowego albo niedużej reklamówki. Ważne, aby szczelnie ją zamknąć. Pozostaw telefon na około tydzień. Jeśli nie leżał długo w wodzie, powinien działać.