Amerykańscy naukowcy…

Chyba każdy z nas słyszał taki wstęp: “Amerykańscy naukowcy udowodnili, że…”. Po takim wstępie zazwyczaj następuje jakaś nieco głupawa teoria, wywołująca uśmiech na naszej twarzy, podam kilka przykładów znalezionych w sieci, w prasie i zasłyszanych w środkach masowego przekazu:

  1. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że jedzenie dużej ilości warzyw, może doprowadzić do zjedzenia dużej ilości warzyw! Co za zaskoczenie!
  2. Amerykańscy naukowcy odkryli, że jutro będzie inna data niż dzisiaj! Niemożliwe!
  3. Amerykańscy naukowcy odkryli, że kura była pierwsza, a nie jajko. Wstydź się, jajko!
  4. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że amerykańscy naukowcy nie istnieją!

I jak tu się nie śmiać 🙂

Ale kim są “amerykańscy naukowcy”?

Pojęcie to zostało rozpropagowane głównie przez prasę i oznacza , że dana informacja jest zmyślona i służy bardziej jako przedłużenie tekstu, bo autorowi zabrakło pomysłu, w jaki sposób przekonać opinię publiczną do swoich poglądów.

Naukowcom z każdego kraju zdarza się pracować nad dziwną teorią, ale zazwyczaj robią to na zlecenie różnych firm, np. firma Samsung wprowadzając na rynek brytyjski nowy model pralki, zleciła brytyjskim uczonym opracowanie wzoru na utratę skarpety 🙂 Tak, dokładnie właśnie takie badanie zostało zlecone, gdyż firma zamontowała w swojej nowej pralce dodatkowe drzwiczki, dzięki którym można dodać zapomniane rzeczy w trakcie prania.

Wzór jest następujący (im wyższy wskaźnik tym prawdopodobieństwo zagubienia skarpety jest większe):

Wskaźnik utraconej skarpety = (L + C) – (P x A)

Gdzie:

L = wielkość prania

Obliczona poprzez pomnożenie liczby osób w gospodarstwie domowym przez częstotliwość prań w tygodniu.

C = Złożoność prania

Obliczona poprzez dodanie liczby rodzajów prań robionych w gospodarstwie domowym w ciągu tygodnia oraz pomnożenie tej wartości przez liczbę skarpet pranych w ciągu tygodnia.

P = Pozytywne nastawienie do prania

Mierzone w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „Wyraźna niechęć do prania ubrań”, a 5 oznacza „Zdecydowana radość z prania ubrań”.

A = Stopień uwagi, będący sumą działań wykonywanych na początku każdego prania, takich jak sprawdzanie kieszeni, odwijanie rękawów, przewracanie rzeczy na właściwą stronę i rozwijanie skarpet.

Jak więc widzicie nie tylko “amerykańscy naukowcy” badają głupoty 🙂

A Wy nad czym teraz pracujecie? 🙂