Kiedy brzuch woła o pomoc – Zaparcia cz. 2

Dziś trochę o zaparciach, ten problem dotyka Nas coraz częściej, a wszystkiemu winna może być zła dieta, pośpiech, stres, ale i niedoczynność tarczycy.

Każda z Nas doskonale zna objawy zaparć, uczucie pełności, strasznego napompowania. Wypróżnienie występuje raz na trzy dni, a nawet rzadziej, czasem nawet raz w tygodniu.

Zapobiegnie zaparciom

Zapobieganie zaparciom jest dosyć proste, należy wypijać około 2-2,5 litra wody dziennie. Taka ilość płynów jest potrzebna, ponieważ w samych jelitach wchłania się około litra wody, a jeśli wypijamy jej zbyt mało strawiony pokarm staje się twardy i trudniej go wydalić.

Co nasila objawy związane z zaparciami?

Objawy związane z zaparciami nasila zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających, te preparaty mogą powodować rozleniwienie się jelita. Środki przeczyszczające można zażywać gdy jest to konieczne i nie dłużej jak trzy, cztery dni.

Domowe sposoby na zaparcia

Zamiast stosować preparaty z apteki można skorzystać z kilku domowych sposobów. Na przykład zamiast chipsów przed telewizorem można podjadać suszone morele, śliwki, czy figi. Dobrym pomysłem jest również podjadanie otrąb, ale pamiętajcie o dużej ilości wody, żeby efekt nie był odwrotny. Ja najbardziej lubię popijać ciepłą wodę z miodem, pamiętajcie jednak, że woda nie może być gorąca. Dla profilaktyki nie tylko przed zaparciami warto się ruszać, gimnastyka, ćwiczenia, taniec. Aktywność fizyczna pobudza perystaltykę jelit.

Kiedy do lekarza?

Pamiętajcie jednak, jeśli problemy z zaparciami pojawiły się nagle i trwają kilka tygodni to warto skonsultować się z lekarzem. Warto również zwracać uwagę na kolor i konsystencję stolca, gdy zmiany nie następują po zastosowaniu diety.