Czy fajerwerki są bezpieczne?

Fajerwerki to produkty, które mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla niektórych noc sylwestrowa czy ważne wydarzenie życiowe nie mogą obyć się bez blasku fajerwerków. Inni z kolei obawiają się o bezpieczeństwo swoich bliskich i ukochanych zwierzaków.

Trzeba przyznać, że fajerwerki są niebezpiecznie, a zwłaszcza gdy dostaną się w niepowołane ręce. Należy zachowywać wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa przy odpalaniu produktów pirotechnicznych, aby zniwelować ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Istnieje kilka zasad, których zastosowanie ograniczy w znacznym stopniu możliwość wystąpienia niechcianych sytuacji podczas pokazów fajerwerkowych.

Pełnoletność użytkownika

Istnieje bezwzględny zakaz sprzedaży wszelkich produktów pirotechnicznych osobom małoletnim. Choć wiadomo, iż wiek nie zawsze świadczy o dojrzałości to mimo wszystko jakaś granica wiekowa musiała zostać postawiona.

Sprawdzony sprzedawca

Zanim udamy się po zakup fajerwerków, warto poświęcić chwilę na znalezienie dobrego i sprawdzonego sklepu z fajerwerkami. Jeśli kupujemy przed sylwestrem to mamy do wyboru wiele punktów sprzedaży. Markety oraz uliczni sprzedawcy otwierają swoje sezonowe stoiska.
W marketach zazwyczaj zatrudniają dodatkowych pracowników, którzy obsługują tylko dział z pirotechniką. Mają za zadanie doradzić klientowi i poinstruować w zakresie obsługi. Niestety często są to przypadkowe osoby, które zostały szybko przeszkolone i ich wiedza nie zawsze jest wystarczająca. Drugim problemem może być jakość towaru. Choć produkty trafiające na marketowe półki są odpowiednio certyfikowane to nie zawsze mają właściwą jakość. Przyczyną tego jest to, że markety chcąc uzyskać niższą cenę zamawiają produkt o obniżonej jakości, który został wyprodukowany tylko i wyłącznie pod daną sieć handlową.
Sprzedawcy uliczni to zupełnie inna bajka. O wiele trudniej jest zweryfikować jakość i pochodzenie produktów. W tym wypadku jesteśmy zdani na los, no chyba że mamy już sprawdzony punkt albo sprawdzonego sprzedawcę. Dodatkowym minusem są ceny, które na takich stoiskach bywają mocno zawyżone.
Możemy również zakupić fajerwerki w sklepach lub hurtowniach, które zajmują się tym profesjonalnie. Zazwyczaj mają sklepy internetowe, gdzie można zapoznać się z ofertą oraz obejrzeć efekty fajerwerków na załączonych filmach. Atutem tych sklepów jest dobra cena produktów i duży wybór.
Zatem polecam przyjrzeć się wcześniej punktom handlowym, w których zamierzamy dokonać zakupu. Ważna jest nie tylko cena, ale i jakość, odpowiedni certyfikat, fachowość obsługi oraz gwarancja zwrotu niewypałów (produktów, które mimo odpalenia nie wystrzeliły).

Odpowiednie przechowywanie

Jeśli dokonaliśmy już zakupu w wybranym przez nas miejscu, należy zapewnić fajerwerkom odpowiednie warunki przechowywania, a mianowicie zadbajmy o to , żeby stały w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej i z dala od dzieci i zwierząt.
Przygotowania do strzelania

Wśród akcesoriów przydatnych do zorganizowania pokazu powinny znaleźć się: zapałki, zapalniczka lub zapalarka, wyrzutnia do rakiet (może to być pusta butelka lub rurka), kamienie (do umocowania baterii). Przed odpaleniem fajerwerków przeczytajmy uważnie instrukcję obsługi, gdyż niewiedza w tym zakresie może mieć przykre konsekwencje.

Wybór miejsca do strzelania

Najlepsze miejsce to takie, które jest oddalone od zabudowań. Jeśli strzelamy w inny dzień niż Sylwester to powinniśmy uzgodnić to z naszymi sąsiadami, natomiast gdy chcemy strzelać w miejscu publicznym, zgodę muszą wyrazić władze lokalne. Pamiętajmy również o zwierzętach i zapewnijmy im bezpieczne schronienie na czas pokazu.

Odpalamy!

Kiedy już wszystko odpowiednio przygotowaliśmy i zabezpieczyliśmy możemy zabrać się do realizacji pokazu. Odsuńmy publikę na bezpieczną odległość, najczęściej jest ona podana w instrukcji. Teraz należy odpowiednio ułożyć fajerwerk na podłożu. Istnieje wiele rodzajów fajerwerków: wyrzutnie, rakiety, moździerze, petardy, wulkany oraz fajerwerki drobnicowe np. bączki, motylki itp., ale ogólna zasada ich odpalania jest podobna – podpalamy lont i szybko oddalamy się na bezpieczną odległość. Najpopularniejsze są wyrzutnie i rakiety. Wyrzutnie nazywane czasem tortami lub bateriami to najbardziej widowiskowe sztuczne ognie. Przy ich odpalaniu niezbędne jest właściwe, stabilne ułożenie na podłożu. Wyrzutnie, które są niewielkich rozmiarów lub o kształcie wachlarza czy wysokiego prostopadłościanu należy wzmocnić wbitym palem przymocowanym do wyrzutni lub obłożyć kamieniami. Czasami siła odrzutu może być na tyle duża, że przewraca wyrzutnię, więc zachowajmy szczególną ostrożność.
Rakiety odpalamy zawsze z przygotowanej wcześniej wyrzutni tj. pustej butelki wbitej w ziemię lub w śnieg, albo rurki. Nie trzymamy butelki w ręku, gdyż możemy doznać oparzeń przy starcie rakiety lub rakieta nie wystartuje z butelki tylko w niej wybuchnie. Rakieta zawiera drewnianą dyszę, której nie wolno złamać lub skracać. Jeśli to się przydarzy nie należy strzelać z tego produktu, gdyż krótka dysza spowoduje to, że rakieta nie wzbije się na odpowiednią wysokość lub może zmienić kierunek lotu.

Niewypały

Czasem zdarza się, że fajerwerk nie nie wypali. Nie należy wówczas od razu do niego podchodzić. Trzeba odczekać min. 10 minut. Nie odpalamy go ponownie, chyba że posiada zapasowy lont (tak bywa w przypadku wyrzutni), jeśli nie ma zapasowego lontu powinniśmy zwrócić taki niewypał do punktu w którym go zakupiliśmy.

Najważniejsza zasada

Jedną z najważniejszych zasad, której powinniśmy się trzymać to ostrożność. Wszelka brawura może sprowadzić na nas kłopoty. Poza tym nie pijmy alkoholu w dniu, w którym organizujemy pokaz. Spożywanie dozwolone po pokazie 🙂 Ważne jest również, aby nie rozrywać opakowań produktów pirotechnicznych, nie majstrować przy nich, nie bawić się prochem.

Jeśli zastosujemy się do wyżej opisanych zasad to zaplanowany pokaz będzie bardzo udany i efektowny, a przede wszystkim bezpieczny.

Udanej zabawy 🙂