Kocia inteligencja

Kot to zwierzę owiane niesamowitą tajemnicą. To wielka indywidualność, chodząca własnymi drogami, oczywiście nie zawsze, ale przeważnie. Z natury to dzikie zwierzę, ale potrzebujące opieki człowieka. Zmiana warunków życia i próba przystosowania się do współpracy z ludźmi wymusiły na kocie umiejętność egzystowania w trudnych warunkach.

Nigdy nie wiadomo, kiedy zmieni mu się nastrój. Jednym słowem jest nieprzewidywalny. Z pluszowego misiaka potrafi nagle przeobrazić się w groźnego tygrysa. Różni się tym od psa, że ma własne zdanie. Kot nie posłucha komendy, no chyba że będzie miał ochotę ?, ale z reguły jesteśmy lekceważeni. Dlatego koty nie są dla wszystkich. Trzeba posiąść wiedzę o tym, jak rozumieć kota, by żyć z nim w zgodzie. To kot dyktuje warunki i w dużej mierze narzuca je swojemu opiekunowi. Bardzo ważnym punktem w wychowaniu kota jest poznanie potrzeb kota przez właściciela.

Często w praktyce dzieje się tak, że wiele osób uważa koty za głupie i przebiegłe. Wynika to jednak tylko z tego, że kot jest z natury dziki i ma swoje instynkty. Koty są bardzo mądre. To, co chcą uzyskać, dostają dokładnie od swojego opiekuna. Prosty przykład: czy nie było takiej sytuacji, gdy kot natrętnie siedział przed drzwiami balkonowymi i drapał w szybę, aby tylko wypuścić go na balkon? Jestem przekonana, że taka sytuacja miała miejsce nie raz, nie dwa. A co robi opiekun? Po prostu wstaje i otwiera drzwi balkonowe. W tym momencie kot osiągnął dokładnie to, o co prosił. Pewnie moglibyście podać wiele takich sytuacji ? ja również. W tym wypadku widać zależność między kotem a opiekunem, gdzie przewagę ma kot ?

Opiekun został zmanipulowany przez swojego pupila. Jest to błąd w wychowaniu, dość częsty, ale nieszkodliwy. Dlaczego błąd? Kot zapamięta sobie ten sposób i kolejna próba wyjścia na balkon będzie wyglądać tak samo. Znam to z autopsji. Koci instynkt nie zanikł i kot ma naturalną potrzebę patrolowania swojego terytorium, balkon się też do tego terytorium zalicza. Po “patrolu” zwierzak jest wyciszony i spokojny, jak gdyby nic kładzie się na swoje miejsce i znów jest miluśińskim kociakiem.

Natura kocia jest bardzo intrygująca i to powoduje, że ma swoich zwolenników wśród ludzi, w tym mnie oczywiście ? Jego zmysły są mocno wyostrzone i nastawione na najmniejszy szmer na jego terytorium. Zawsze gotowy, by z zaskoczenia zaatakować, gdy czuje wokół siebie niepokojące sygnały. 

Decydując się na kota przyszły właściciel powinien pamiętać o tym, by zapewnić mu ciepło i bliski kontakt. Musi również nie zapominać o tym, by próbować poznać jego humory, nastroje. Kot w sposób bezpośredni potrafi poinformować, że coś mu dolega, że w danej chwili nie chce być na rękach pieszczony, że nie takie jedzenie sobie życzył. Wyraźnie to sygnalizuje i oczekuje, że opiekun będzie się z nim rozumiał w tej kwestii. Właściwa interpretacja zachowań kotów pozwala na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień w postaci np. drapnięcia pazurem, fuknięcia czy zlekceważenia opiekuna.

Pamiętajmy, że nasze koty są bardzo inteligentne i od nas również pragną uzyskać porozumienie. Dobra komunikacja między kotem a opiekunem daje wiele radości i wpływa pozytywnie na więzi emocjonalne obojga. Kot potrafi przelać swoją miłość na opiekuna i pozostaje dozgonnym jego przyjacielem.

Miau – powiedziałem to ja – Kot