Nuda w …pracy

Wiem, że nikt się nie przyzna głośno, że zdarzyło mu się nudzić w pracy. Właściwie co to oznacza, dlaczego się nudzimy i co możemy z tym zrobić? 

Jednym z powodów zmiany pracy może być właśnie nuda. Niewiarygodne ale prawdziwe. Jeśli coś nas nudzi to staramy się tego unikać, więc jeśli nudzi nas praca to w pewnym momencie będziemy chcieli jej uniknąć, a tak się nie da, więc pozostaje zmiana pracy.

Zdarzają się sytuacje, gdy już wszystko zrobione, albo brak materiałów, albo klientów, posprzątaliśmy wszystko łącznie z kątami i półkami, na które od lat nie zaglądaliśmy. Strata czasu. I to nie tylko Twojego jako pracownika, ale i Twojego szefa. Strata pieniędzy dla firmy. Nuda może być wynikiem złego dopasowania obowiązków do pracownika i jego kwalifikacji. Wtedy uciekamy od wykonywania obowiązków, a to rodzi nudę. I koło się zamyka.

Osoba znudzona, która pokazuje to na zewnątrz, demoralizuje i demotywuje innych pracowników. Na przykład przegląda specjalne strony internetowe dla znudzonych w pracy (nie ma się co śmiać takie strony rzeczywiście istnieją 🙂 ) albo rozmawia przez komunikatory internetowe o wszystkim tylko nie o swoich obowiązkach służbowych. To tak zwane cyberlenistwo.

Chyba nie muszę pisać, że nuda może doprowadzić do wypadków, zniszczenia mienia czy innych szkód. Ale może być też twórcza. Spróbuj zamienić godziny surfowania w internecie na rozmyślanie nad usprawnieniem swojej pracy, nad inną jej organizacją, a może wymyślisz jakąś nowość dającą korzyść całej firmie? Powiem z własnego doświadczenia, że jest to możliwe i mi się udało 🙂

Czasami nuda wynika z odwlekania wykonywania różnych zadań. Poniżej kilka sposobów na przełamanie takiej postawy:

  • pomyśl jak dobrze będziesz się czuć po zakończeniu pracy. Myśl pozytywnie o końcowym wyniku,
  • jeżeli projekt jest skomplikowany i trudny, podziel go na mniejsze części. Przygotuj harmonogram realizacji poszczególnych kroków. Obiecaj sobie, że każdego dnia poświęcisz temu projektowi np. kwadrans aż do zakończenia pracy,
  • wymyśl sobie jakąś zachętę i obiecaj nagrodę za terminowe wykonanie zadania,
  • uświadom sobie, że praca nie musi być wykonana perfekcyjnie. Jakiekolwiek działanie jest lepsze od zaniechania. Nawet jeśli uda Ci się wykonać tylko część zadania resztę możesz przekazać innej osobie, bo przecież na wszystkim znać się nie musisz 🙂

Co jeszcze może zrobić? Zarezerwuj sobie dłuższe bloki czasowe na najważniejsze zadania. Wyznacz każdego dnia jedno ważne zadania i wykonaj je. Eliminuj każdego tygodnia jedną bezużyteczną czynność. Tego typu rzeczy też pomagają w zorganizowaniu sobie czasu pracy.

W psychologii jest interesujące zjawisko nazywane “regułą 48 godzin”. Mówi ona, że jeśli czegoś nie wykorzystasz w ciągu 48 godzin to nie użyjesz tego nigdy. Masz więc 48 godzin i ani minuty więcej! 😉

Można zlekceważyć zjawisko nudy w pracy, ale nie wtedy gdy dotyka nas samych. Notoryczne nudzenie się w pracy powinno Cię sprowokować do zadania sobie pytań: 

Z czego wynika moja nuda?

Czy jest szansa na jej uniknięcie?

Kto i co musiałby zrobić, abym się w pracy nie nudziła?

A może czas na nowe wyzwania i zmianę pracy?

 

Czytając ten tekst w pracy zastanów się czy nuda nie dotknęła właśnie Ciebie 🙂