Śmiech to zdrowie? Tak, jak najbardziej :)

Każdy z nas zna powiedzenie, że śmiech to zdrowie, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak wiele prawdy się w nim kryje.

Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała i usprawnia ich funkcjonowanie. Przykładowo, układ oddechowy, gdy zaczynamy się śmiać to wdychamy około półtora litra powietrza, a kiedy się nie śmiejemy to tylko pół litra. Dzięki temu nasz organizm zostaje znacznie lepiej dotleniony.

Podczas śmiania się szybciej bije nasze serce, co nie tylko wpływa pozytywnie na pracę tego organu, ale również na cały organizm, gdyż krew krąży szybciej i dostarcza większą ilość tlenu. Gdy się śmiejemy wprawiamy w ruch mięśnie klatki piersiowej, w tym mięśnie żebrowe i brzucha. Praca tych mięśni powoduje, że z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca i w ten sposób wspomaga krwiobieg.

Oczywiście podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Jest to dla nich świetny masaż. Dzięki niemu nasza skóra staje się jędrniejsza. Dodatkowo podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Łagodzą one takie dolegliwości jak bóle zębów, głowy czy mięśni. Dzięki śmiechowi lepiej też funkcjonuje nasz system odpornościowy.

Jak więc widać śmiech może mieć naprawdę duży wpływ na nasze zdrowie, dlatego zainteresowali się nim lekarze i powstała koncepcja leczenia śmiechem (gelotologia).

Zdrowotne właściwości śmiechu są wykorzystywane na wiele sposobów. Terapia śmiechem stosowana jest w wielu krajach na oddziałach szpitalnych. W Polsce terapię śmiechem stosuje np. fundacja “doktora Clowna”. W fundacji pracują psycholodzy, pedagodzy i lekarze. Pracownicy tej fundacji chodzą do szpitali przebrani za klaunów, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci.

Dla dorosłych są przeznaczone grupowe sesje terapii śmiechem. Jedną z form takiej terapii stworzył indyjski doktor, który w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczął organizować w Indiach Kluby Śmiechu. Członkowie klubów codziennie rano przed pracą spotykają się i śmieją do rozpuku 🙂 czasem i mi coś takiego by się przydało 🙂 Podczas tych sesji wykonują różne ćwiczenia oddechowe i rozciągające i oczywiście śmieją się.

Wśród innych sposobów wykorzystywania śmiechu wymienić możemy np. łaskotanie. Jeszcze inną odmianą terapii śmiechem jest po prostu oglądanie śmiesznych komedii lub programów, które mogą nas rozbawić.

Na koniec warto podkreślić, że niewątpliwym atutem terapii śmiechem jest jej naturalność, która wpływa zarówno na ciało jak i umysł.