8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet!

Specjalnie w rosyjskim necie odnalazłam stary plakat z okazji Święta Kobiet. Bo w Związku Radzieckim święto to było okazją do pokazaniu całemu światu, że kobiety dorównują mężczyznom, że pracują tak samo ciężko, a nawet ciężej, dla dobra wspólnej socjalistycznej ojczyzny, że mogą wykonywać 300, 400, a nawet 500 procent normy… A w domach kobiety szykowały swoje święto, stały cały dzień w kuchni, by przygotować coś pysznego na wieczorną kolację z mężem, koleżankami z pracy. Wieczorem panowie pili na umór, no, bo jak tu nie wypić za zdrowie Tej Jedynej, Najważniejszej Kobiety w jego życiu? Nooo…

Gdy Związek Sowiecki się rozpadł, święto nie zginęło wraz z państwem, każda z post–sowieckich republik i teraz je świętuje, hasła się tylko zmieniły, że niby taki dzień wiosny, że niby dzień walki z dyskryminacją kobiet… I nadal te same tradycje, kwiaty, torty, rajstopy, paczka kawy… Nie pamiętacie tego zapewne, ale ja pamiętam, jak tata przychodził z pracy i wręczał mamie paczkę kawy, która była wtedy rarytasem, jak przynosił dodatkową paczkę rajstop i koniecznie czerwone goździki. Potem goździki zamieniono na tulipany. Jakiś związek zakładowy zawsze dbał, by w zakładzie na 8 marca w bufecie było coś lepszego do kupienia. Chociażby kawa i rajstopy.

A dziś? Dziś świętujemy Święto Kobiet. Czy pamiętamy o pierwszych demonstracjach kobiet, czy wiemy, o co walczyły? Czego chciały dla siebie? Sufrażystki, kim były? Socjalistki? Czy znamy pierwszą kobietę lotnika? Naukowca? Zdobywczynię bieguna? A kosmosu? No, właśnie hasła się zmieniły, a kobiety? Czy kobietom potrzebne jest takie święto? Mamy w końcu XXI wiek, już nie ma niewolnictwa, tacy jesteśmy wykształceni, tacy wolni, możemy sięgać gwiazd, umiemy latać … A tak naprawdę w wielu domach nadal zaścianek, kobieta w kuchni, w roli służącej, ma rodzić dzieci i słuchać męża i się nie wychylać…

Drogie Panie, usłyszycie dziś, jakie jesteśmy piękne, mądre, zdolne, wspaniałe, jak dużo uczyniłyśmy by świat był lepszy, jak wiele umiemy! Jakie jesteśmy silne, zorganizowane, jaką mamy siłę, gdy protestujemy, gdy walczymy, gdy nam na czymś albo na kimś zależy!

Z okazji Święta, ale i każdego dnia życzymy Nam, Wam, Sobie wytrwałości, konsekwencji, odpowiedzialności… Ech, co ja tu będę wypisywać?! Same doskonale wiecie, czego sobie życzyć! I niech się spełni!