8 typów szefa z piekła rodem

Mało osób zdaje sobie sprawę, że jednym z czynników determinujących sukces bądź porażkę zespołu jest Szef. Jego osobowość, charakter, metody zarządzania są współodpowiedzalne za rozwój całego projektu oraz osób biorących w nim udział. Poniżej przedstawię 8 typów szefów, których unikajcie jak ognia, a jeśli już z takim współpracujecie to starajcie się ograniczyć z nim kontakt do minimum.

Krzykacz

Szef krzyczy i jest agresywny słownie, trudno w takiej sytuacji o skupienie czy dobrą atmosferę w miejscu pracy. Jeśli cały czas podnosi głos, ma ciągłe pretensje, obraża i poniża podwładnych i uważa że w ten sposób zyskuje posłuch i podziw, to jest w ogromnym błędzie. Takie zachowania mogą podchodzić pod mobbing i mogą spowodować “wycofanie” pracownika.

Apodyktyczny (nie znosi sprzeciwu)..

Jest wszechwiedzący, a zdanie innych jest dla niego niczym. I tak wie lepiej, choć nie przepracował na danym stanowisku ani jednego dnia. Nie lubi mądrzejszych od siebie i szybko się ich pozbędzie, bo stanowią dla niego zagrożenie. Logiczne argumenty do niego nie trafiają. Przy takim podejściu Szef działa na szkodę firmy.

Krytykant

Taki Szef będzie wiecznie niezadowolony i zawsze znajdzie “dziurę w całym”, zrobi to tylko po to żeby mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Od takiego Szefa nie spodziewaj się pochwał. U pracowników jego zachowanie powoduje strach, napiętą atmosferę i brak szacunku dla Szefa.

Obiecanki cacanki

Naobiecuje “złote góry” a później się na was wypnie. Pierwsze oznaki można już zauważyć na rozmowie kwalifikacyjnej kiedy usłyszymy, że dostaniemy służbowy telefon, samochód, możliwość pracy zdalnej, laptopa i oczywiście 50.000 zł będziemy zarabiać. Widać, że coś nie tak 🙂 A jeśli i tak się zdecydujemy i okaże się że faktycznie obietnice nie zostały dotrzymane to z takiej firmy i od takiego Szefa należy jak najszybciej spier… 😉

To wina Kowalskiego a nie moja

Projekty ciągną się w nieskończoność, a sprawy wymagające decyzji Szefa wciąż czekają? Wiecznie zajęty Szef, który decyzyjność trzyma tylko w swoim ręku, a mimo to nie podejmuje żadnych decyzji. Załatwienie najprostszej sprawy z przełożonym jest nie lada wyzwaniem. Firma stoi w miejscu, a projekty nie są realizowane na czas. Motywowałoby to was do pracy?

Chorągiewka

Jak wiatr zawieje taka będzie decyzja Szefa. W taki sposób zanim dobrniecie do końca realizacji projektu to Szef zdąży zmienić zdanie sto razy i większość waszej pracy wyląduje w koszu. Niekonsekwencja w działaniu będzie widoczna podczas wytyczania standardów, czyli Szef nie będzie przestrzegał zasad, które sam ustalał.

Kontrola podstawą zaufania

Szef chce wiedzieć wszystko, co i kiedy robisz, nawet jak długo byłeś w toalecie. Montuje kamery i obserwuje działania wykonywane na komputerach. Jest podejrzliwy w stosunku do każdego. Pracownicy zaczynają popadać w paranoję i analizują każde wypowiedziane słowo. Nie da się tak zbyt długo wytrzymać.

Niezdrowa rywalizacja

Intryguje, nastawia ludzi przeciw sobie, rozprowadza plotki. Takie działanie burzy ład w zespole i doprowadza do konfliktów w firmie.

Jak widzicie atmosfera pracy zależy również od postawy Szefa. Każdy przełożony, który zarządza grupą osób powinien sobie zdawać z tego sprawę.Zaskakujące jest jednak to, że badania pokazują, iż w wielu przypadkach Szefowie, których pracownicy negatywnie ocenili pod wieloma względami, sami nie mają sobie nic do zarzucenia. Czy na pewno?