Kiedy brzuch woła o pomoc – wzdęcia cz.1

Która z nas nie miała problemów żołądkowych, wzdęcia, zgaga, zaparcia? Każdy z tych problemów dotknął nas chociaż raz. Ratowałyśmy się preparatami ziołowymi i tabletkami z apteki.

A czy potrafimy rozpoznać z czym mamy do czynienia?
Czy wiemy skąd biorą się takie dolegliwości i jak można im zapobiec?

To po kolei:

Wzdęcia

Objawy, każda z nas zna ale przypomnijmy, napięty brzuch, który trudno schować w ulubionych spodniach, problem z oddychaniem, ciągły dyskomfort i te krępujące dźwięki wydobywające się z jelit.

Dlaczego wzdęcia dotykają właśnie nas?

Przyczyn powstawania gazów jest wiele, z tego powodu przytoczę najczęściej występujące. Podczas trawienia w jelicie grubym dochodzi do rozkładu resztek pokarmowych i to wtedy wytwarzają się gazy, ale ich ilość zależna jest od flory bakteryjnej jelita i od rodzaju trawionego pokarmu.

Częstym problemem jest również powietrze połykane podczas jedzenia, a która z nas podczas przerwy na obiad nie lubi porozmawiać z koleżanką, w końcu to jedyna taka wolna chwila w ciągu dnia. Warto jednak spróbować przeżuć i połknąć, a potem dokończyć opowiadaną historię 🙂

Powodem wzdęć może być również nietolerancja mleka, najczęściej jest to alergia na mleko krowie, tu warto wybrać się do alergologa i sprawdzić, czy to nie jest powodem dolegliwości.

Preparaty, które przyjmujemy tak jak na przykład antybiotyki mają również wpływ na naszą florę bakteryjną i mogą być powodem wzdęć, jak również niedobory enzymów trzustkowych. Tu sugeruję kontakt z lekarzem, on najlepiej będzie wiedział jak poradzić sobie z tym problemem.

Jak zapobiec wzdęciom?

Eksperymenty z dietami to dziś codzienność, każdy chce być fit, nie zastanawiając się nad tym, że wszystko co robimy ma wpływ na nasz organizm, nie zawsze korzystny. Częsta zmiana diety i nadużywanie błonnika, może powodować problemy z jelitami. Jak większość z nas wie błonnik wspomaga oczyszczanie organizmu ale w zalecanych dawkach, a dawka otrębów na jaką możemy sobie pozwolić to 2-3 łyżki stołowe dziennie. Popularne produkty light lub guma do żucia bez cukru, również nie są całkiem bezpieczne, ponieważ w ich składzie mogą występować słodziki takie jak sorbitol, który działa zapierająco i wspomaga powstawanie gazów.

Brak aktywności fizycznej w codziennym życiu również utrudnia pracę jelit i może być jednym z powodów wzdęć. Każda aktywność fizyczna jak np. spacer, godzinka na basenie, wspomaga perystaltykę jelit :).

Czego unikać, albo dawkować z umiarem

Niektóre warzywa wspierają powstawanie wzdęć np. fasola brokuły, kalafior, szparagi, brukselka, rzodkiew, kapusta, ale i owoce takie jak jabłka, gruszki, brzoskwinie. Produkty mleczne jak mleko, lody, sery, produkty pełnoziarniste, napoje gazowane, ciemne piwo i czerwone wino.

Sposoby na te nieprzyjemne problemy z babcinych apteczek

Moim ulubionym sposobem, ale nie najsmaczniejszym na wzdęcia jest mikstura przygotowana ze sproszkowanego imbiru i soli: pół łyżeczki imbiru mieszamy ze szczyptą soli w szklance ciepłej wody, i za dobre samopoczucie :).

Babcia i mama zawsze powtarzały, że na trawienie najlepsza jest mięta i tu też może pomóc, a dokładniej liść mięty żuty tuż po posiłku, mentol zawarty w mięcie łagodzi pracę mięśni trawiennych, pomaga w odbijaniu, usunięciu wzdęć i bólu brzucha.

Czasem pomóc może tylko lekarz

Gdy dolegliwości nie mijają, mamy problem z wydalaniem gazów, bóle brzucha, wymioty, nie zwlekajmy i umówmy się na wizytę u specjalisty gastrologa.