Sposoby na kocią nudę

Wracasz do domu z pracy, zmęczona, bo w biurze każdy czegoś chciał od Ciebie, szef miał gorszy dzień i każdego opier… kto się tylko nawinął. Otwierasz drzwi, a przed Tobą roztacza się widok jak po przejściu tornada. Kwiaty pozwalane z parapetów, kanapa i fotele podrapane, obrus ze stołu wala się wygnieciony gdzieś w kącie pokoju, że nawet o rzeczach leżących, jeszcze rano, na stole nie wspomnę. Czujesz jak rośnie Ci ciśnienie i masz ochotę się zdetonować, ale nagle czujesz, że o nogi ociera się Twój kotek, Twoja puchata kuleczka i wita Cię, bo cieszy się, że wróciłaś do domu i już nie będzie sam. Patrzysz na kota, na armagedon w pokoju i znów na kota, i wszystko staje się jasne. Znudzony kot, pozostawiony na kilkadziesiąt godzin sam zwyczajnie się nudził. Kiedy kot się nudzi zaczyna go rozpierać energia, która musi zostać w jakiś sposób spożytkowana. Może to być polowanie, albo zabawa z innym zwierzakiem. Kot jest jak tykająca bomba, którą Ty jako właścicielka zwierzaka musisz rozbroić 🙂

Jak zostać kocim saperem? 🙂

  • Kupujemy wielofunkcyjny drapak. Co mam na myśli pisząc wielofunkcyjny, taki który ma dużo półeczek, domki, piłeczki i myszki na gumeczkach. Na takim drapaku kot będzie mógł wykonywać ćwiczenia podobne do chodzenia po drzewie. Po drugie spełni on jeszcze funkcję “placu zabaw” dla naszego pupila. Koty są obserwatorami, a skąd najlepiej się obserwuje, z samej góry.
  • Kotu na co dzień towarzyszy “szum”. Ludzkie rozmowy, grający telewizor, przejeżdżające samochody za oknem, itd. Jeśli nasz zwierzak czuje się lepiej w pomieszczeniach gdzie ten “szum” występuje to wychodząc z domu zostawmy mu włączone radio albo jakąś muzykę.
  • Nasze miękkie meble, kanapa, fotele, najlepiej zabezpieczyć stawiając niedaleko nich drapak z kocimiętką (nie każdy kot toleruje kocimętkę, więc wtedy trzeba kota inaczej zachęcić do korzystania z drapaka). Kot skupi się na drapaku, a przy okazji zadba o higienę pazurków.
  • Okno jest kocim telewizorem na świat. Koty lubią patrzeć na ptaki, więc jeśli masz możliwość to możesz za oknem zawiesić karmnik dla ptaków, oczywiście separujemy kota od ptaków, dla kota to będzie super rozrywka. Jeśli nie masz możliwości zawieszenia karmnika to nie ma się co martwić, bo podobną funkcję spełnia akwarium z rybkami. Pamiętaj tylko żeby akwarium było odpowiednio zabezpieczone, aby kot się przez przypadek nie wykąpał, albo żeby nie miał ochoty na rybne menu. 🙂
  • Zwierzaki lubią towarzystwo innych futrzaków, więc jeśli masz możliwość to adoptuj drugiego kota, albo zastanów się czy mogłabyś prowadzić tzw. dom zastępczy, czyli okresowo przygarniasz kota ze schroniska i się nim opiekujesz do momentu zaadoptowania zwierzaka przez kogoś innego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom zastępczy stał się domem już na zawsze, ale pamiętaj, że to musi być przemyślana decyzja.

Mój kot jest jeden, a właściwie kocica :), oprócz wyżej wymienionych sposobów ja stosuję jeszcze jeden. Mianowicie chowam w różnych miejscach domu kocie zabawki i szeleszczące papierki, a kot kiedy jest sam odkrywa pozostawione zabawki i bawiąc się nimi rozładowuje nadwyżki energii.

Z własnego doświadczenia wiem, że dom w którym są zwierzęta to dom, w którym jest szczęście 🙂