„Wymarzony” Szef

Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne spotkałam się z pytaniem “Jakie cechy powinien posiadać Pani wymarzony Szef?”. Wbrew pozorom pytanie jest bardzo istotne. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama “Mój Szef powinien być konkretny, decyzyjny i szanowany przez zespół i współpracowników.” Oczywiście, można dodać do tej listy wiele innych cech, ale te trzy są dla mnie bardzo istotne. Możecie zachodzić w głowę, dlaczego akurat te trzy cechy (takie samo pytanie zadał mi rekruter). Już spieszę z wytłumaczeniem.

Konkretny – wyobraźcie sobie sytuację, że dostajecie od przełożonego polecenie wykonania zadania nietypowego, którego wcześniej nie robiłyście. Dostajecie instrukcję typu “Pani Zosiu, proszę o wykonanie raportu sprzedaży sprzed 5 lat i zestawienie go z obecnym okresem”. Niby konkret, ale nie wiecie dokładnie, o który kanał sprzedaży chodzi, o który oddział, skąd wziąć archiwalne dane, jakich wskaźników użyć, w jaki sposób mają być przedstawione wnioski. Wiesz co masz zrobić, ale nie jest to doprecyzowane. Właśnie dlatego Szef powinien być konkretny, żeby mógł wydać szczegółowe polecenie, bo tym łatwiej i szybciej będzie ono wykonane, nawet w przypadku gdy robimy coś po raz pierwszy.

Decyzyjny – oczywista oczywistość 🙂 odwołajmy się do przykładu z punktu 1. Szef wydaje polecenie, ale dostaje zapytanie “Szefie, ale skąd mam pobrać archiwalne dane, jakich wskaźników mam użyć i co raport ma przedstawiać?” i w tym momencie Szef musi podjąć decyzję co odpowiedzieć, pytania są szczegółowe. Brak decyzyjności wydłuża czas realizacji zadań, a to nie działa korzystnie na jego wizerunek wśród współpracowników.

Szacunek zespołu/współpracowników – bez szacunku do Szefa jego polecenia będą wykonywane “po łebkach” albo będą ignorowane. Nie ma się co oszukiwać, osoby na kierowniczych stanowiskach bez “posłuchu” dużo nie wskórają ani u zespołu, ani u współpracowników. Nic nie wywalczą, nie przekonają do swoich pomysłów, nawet wtedy gdy byłyby one najlepsze na świecie. Po drugie w razie kryzysowej sytuacji nikt takiego człowieka nie będzie bronił, bo nikt nie znajdzie argumentów na to, że jednak jest on potrzebny w firmie.

Jak myślicie, czy mam rację? Odpowiedzcie sobie na pytanie “Jaki Szef byłby dla Was wymarzony?” Podzielcie się z nami swoją opinią i swoimi przemyśleniami na temat “wymarzonego” Szefa. Zachęcamy do wypowiedzi na naszym FanPage